Cartea zilei: ‘Lore’ de Alexandra Bracken

„Această carte a fost o lectură atât de captivantă!!! A fost o combinație între Jocurile Foamei și miturile Greciei Antice, în care descendenții eroilor mitologiei grecești aleargă prin New York, încercând să ucidă zeii din mitologia greacă pentru a le fura puterile”.

O poveste despre putere, destin, iubire și iertare care a cucerit tinerii din toată lumea și a fost deja inclusă în Topul Amazon al celor mai bune 20 de cărți Young Adult ale anului 2021. Alexandra Bracken scrie o poveste captivantă în care îmbină mitologia cu aventuri în zilele noastre. Lore e ultima urmașă muritoare a lui Perseu, conform Mediafax.

Scriu editorii: „O dată la fiecare 7 ani, începe Agon. Drept pedeapsă pentru o rebeliune trecută, nouă zei din panteonul Greciei Antice sunt forțați de Zeus să cutreiere Pâmântul timp de 7 zile ca muritori, vânați de urmașii unor familii străvechi, toți nerăbdători să-i ucidă, să le ia puterile și să devină nemuritori. Cu mult timp în urmă, Lore Perseous a fugit din această lume brutală după ce familia ei a fost ucisă cu cruzime de o familie de vânători rivală, întorcând astfel spatele gloriei eterne promise de vânătoare. De mulți ani, Lore încearcă să nu cedeze în fața dorinței de a se răzbuna pe bărbatul, acum devenit zeu, pe care îl consideră responsabil pentru moartea familiei ei.

Totuși, când următoarea vânătoare începe în New York, doi participanți îi cer ajutorul: Castor, un prieten din copilărie pe care îl credea mort de multă vreme și Atena, una dintre ultimii zei originali.

Zeița îi propune o alianță împotriva dușmanului lor comun și o metodă prin care poate ieși definitiv din Agon. Dar decizia lui Lore de a-și lega destinul de soarta Atenei și de a reîncepe vânătoarea va avea un preț mortal – și nu se știe dacă va fi suficient pentru a opri ascensiunea unui nou zeu a cărui putere poate îngenunchea întreaga umanitate”.

Găsiți cartea pe bookzone.ro.

Alexandra Bracken – Lore. 2 volume. Traducere de Oana Stănescu. Vol I, 334 pag; vol II, 300 pag.

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB

NATIONAL

CM 2022: Polonia, calificare dramatică în optimi / Un singur gol a făcut diferența

Publicat

in

De

Argentina și Polonia s-au calificat în optimile Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Deși a reușit să învingă Arabia Saudită, iar Polonia a pierdut, Mexicul ratează ieșirea din grupă la doar un gol diferență.

Robert Lewandowski si Lionel MessiFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Polonia – Argentina 0-2, în Grupa C a CM 2022 din Qatar

Argentina a dominat meciul cu Polonia, ratând multe ocazii și având controlul posesiei. Lionel Messi a ratat o lovitură de la 11 metri în prima repriză, după o lovitură primită de la portarul polonez.

În partea secundă, Mac Allister a deschis scorul în minutul 46, iar Alvarez a dublat avantajul „Pumelor” în minutul 68.

Argentina câștigă Grupa C și merge încrezătoare în optimile de finală ale competiției.

Arabia Saudită – Mexic 1-2, în Grupa C a CM 2022 din Qatar

Mexic avea nevoie de o victorie cu multe goluri, colaborată cu înfrângerea Poloniei, pentru a prinde locul doi la golaveraj.

După o primă repriză fără gol, mexicanii au deschis scorul în minutul 48 prin Martin, iar 5 minute mai târziu au făcut 2-0 prin Chavez, care a reușit o super execuție din lovitură liberă de la distanță.

În ultimele minute, sud-americanii au presat în speranța unui gol care să le aducă locul 2, dar în prelungiri Arabia Saudită a reușit să reducă din diferență prin Al Dawsari, iar Mexic, deși la egalitate de puncte cu Polonia, pierde poziția secundă la golaveraj.

Clasamentul Grupei C

1. Argentina – 6 puncte

2. Polonia – 4 puncte (0 diferența golaveraj)

3. Mexic – 4 puncte (-1 diferența golaveraj)

4. Arabia Saudită – 3 puncte

Ce a fost miercuri la Mondialul din Qatar:Argentina și Polonia se califică în optimi / Mexic pierde locul 2 la un gol

S-ar putea să te intereseze pe acceași temă:

Citeste mai mult

NATIONAL

Marile favorite Franța și Argentina și-au aflat adversarele din optimile CM 2022 Qatar

Publicat

in

De

Franța și Argentina, două dintre marile favorite ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, și-au aflat adversarele din optimile de finală, în urma rezultatelor înregistrate în ultimele meciuri din din Grupele C și D.

Argentina si bucuria victoriei de la CM 2022 QatarFoto: Bagu Blanco/Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Argentina – Australia, în optimile CM 2022 din Qatar

Argentina (câștigătoarea Grupei C) va înfrunta Australia (locul 2 din Grupa D). Partida va avea loc pe data de 3 decembrie, de la ora 21:00, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Al-Rayyan.

Franța – Polonia, în optimile CM 2022 din Qatar

Franța (campioana mondială en-titre) a terminat pe primul loc în Grupa D și se va duela pentru un loc în sferturi cu Polonia, ocupanta locului secund din Grupa D. Meciul se va disputa pe 4 decembrie, de la ora 17:00, pe Al Thumama Stadium din Doha.