Conecteaza-te cu noi

Pitesti

BOMBA ! Tudor Pendiuc părăseşte ALDE şi pleacă, alături de Cătălin Rădulescu la partidul lui Victor Ponta

Avatar

Publicat

in

Scenariu previzibil dupa ultimele scandaluri din sanul PSD Arges. Zilele trecute, la o intalnire publica, primarul Pendiuc a spus cu subiect si predicat ca este foarte suparat pe actuala conducere a ALDE Arges pentru modul cum (nu) relationeaza cu el si a precizat ca ia serios in calcul sa paraseasca formatiunea lui Tariceanu. Potrivit surselor noastre, fostul edil pitestean ar fi  spus ca va pleca la Partidul Pro Romania, langa bunii sai prieteni Victor Ponta si Daniel Constantin. Dar, Pendiuc pare a fi scapat un alt porimbel: acela ca nu va pleca singur, ci alaturi de deputatul mitarliera, Catalin Radulescu.

Contactat de redactorii ziarului nostru, deputatul PSD a spus ca a auzit ceva de intentia lui Pendiuc insa a refuzat sa comenteze daca va pleca sau nu catre partidul lui Victor Ponta. ” Inca sunt ales pe listele PSD in Arges, ca parlamentar.”, a spus Catalin Radulescu.

Comenteaza cu profilul de FB

ACTUAL

Ministrul Agriculturii: Vom da banii fermierilor pe animale reale şi nu pe animalele pe care le aveau în 2013 în baza de date

Avatar

Publicat

in

Fermierii români vor primi bani începând din 2021 pe animale reale şi nu pe cele pe care le aveau în anul 2013 în baza de date, pentru că s-a reuşit în Parlamentul European schimbarea anului de referinţă, a declarat, joi, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Adrian Oros.

“Am vrut să păstrăm sprijinul cuplat voluntar, atât în sectorul zootehnic, cât şi în sectorul vegetal, în zone aflate în dificultate. Am reuşit să păstrăm ajutorul naţional tranzitoriu care este practic un sprijin de la bugetul naţional, dar şi acest sprijin trebuie negociat la comisie şi practic în 2020 trebuia să se termine şi am reuşit să îl prelungim până în 2027, iar în Parlament, ceea ce nu am reuşit noi în Consiliul Agrifish, am reuşit să schimbăm şi anul de referinţă şi asta mă bucură foarte mult pentru că vom da bani fermierilor pe animale reale şi nu pe animalele pe care le aveau în 2013 în baza de date”, a spus Oros, în cadrul videoconferinţei “Afaceri în agricultură”, organizată joi de Grupul de presă Bursa.

El a precizat că a rămas o problemă “destul de delicată şi importantă” în ceea ce priveşte plafonarea subvenţiilor, care nu a fost tranşată.

“Noi ca şi stat, ca şi Guvern şi ca MADR avem o poziţie pe care am explicat-o în ultima perioadă. Noi am dori ca această plafonare să fie voluntară, să fie la decizia fiecărei ţări membre şi să o combinăm cu o plată redistributivă. Să sperăm că în trialogul care va urma vom obţine şi acest lucru şi atunci putem ajunge la concluzia că în parte ceea ce ne-am propus prin acest PNS (Planul Naţional Strategic – n. r.) se va îndeplini”, a menţionat ministrul.

Potrivit sursei citate, în cadrul negocierilor privind Politica Agricolă Comună, care au avut loc săptămâna trecută atât în Consiliul AgriFish, cât şi la nivelul Parlamentului European, au fost susţinute priorităţile României pentru perioada 2021-2027, în condiţiile în care toate ţările încearcă să îşi impună priorităţile în funcţie de strategiile Comisiei Europene: Pactul Verde European (Green Deal), strategia pe biodiversitate şi strategia De la Fermă la Furculiţă (Farm To Fork).

“Am dorit o flexibilitate mai mare pe aceste eco-scheme impuse de strategia Green Deal, în aşa fel încât să nu pierdem banii europeni, pentru că aceste eco-scheme vor fi obligatorii pentru ţările membre, dar voluntare pentru fermieri, şi este foarte important ca aceste eco-scheme să fie acceptate de către fermieri să vină să compenseze exigenţele acestui Green Deal şi banii să nu fie pierduţi”, a explicat Oros.

Grupul de presă Bursa a organizat joi videoconferinţa “Afaceri în agricultură”, temele principale de dezbatere fiind impactul Green Deal asupra finanţării agriculturii şi asupra activităţii din acest domeniu, măsurile pentru combaterea sau reducerea efectelor acestora, surse alternative de finanţare pentru fermierii mici şi medii, asigurările în domeniul agricol, planul de rezilienţă şi recuperare.

Comenteaza cu profilul de FB
Citeste mai mult

ACTUAL

ULTIMA ORĂ – RECORD ABSOLUT DE INFECŢII COVID ÎN ROMÂNIA

Avatar

Publicat

in

Până astăzi, 29 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 229.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

163.852 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.481 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba46591953,8
2.Arad50852332,71
3.Argeș6726990,98
4.Bacău78721451,98
5.Bihor61872602,85
6.Bistrița-Năsăud2538851,88
7.Botoșani30511101,44
8.Brașov93152092,61
9.Brăila3294301,16
10.Buzău3786601,04
11.Caraș-Severin2516731,84
12.Călărași1585560,98
13.Cluj86203714,3
14.Constanța53751061,56
15.Covasna2103572,28
16.Dâmbovița6247842,05
17.Dolj60052052,54
18.Galați6150991,33
19.Giurgiu1791271,34
20.Gorj2855721,28
21.Harghita28781143,32
22.Hunedoara40611071,95
23.Ialomița2057411,63
24.Iași102472881,92
25.Ilfov5844991,63
26.Maramureș41841612,43
27.Mehedinți2086511,19
28.Mureș47611602,8
29.Neamț5846951,86
30.Olt3393680,87
31.Prahova94171371,8
32.Satu Mare1665971,36
33.Sălaj24911984,11
34.Sibiu49142602,73
35.Suceava91271421,77
36.Teleorman2983652,11
37.Timiș85163723,61
38.Tulcea1441320,9
39.Vaslui4819901,5
40.Vâlcea47491312,3
41.Vrancea3411670,92
42.Mun. București3424711293,69
43.1431
 TOTAL229.0406.481

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică.

*Notă rectificativă: Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București a rectificat incidența aferentă zilei de ieri, 28.10.2020, care a fost comunicată eronat către CNCCI, în urma unei erori de redactare. Astfel, indicele în cazul Municipiului București pentru data de 28 octombrie 2020 a fost de 3,49‰, și nu de 3,81‰ așa cum a fost comunicat inițial.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 625 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD15
3ARGEŞ12
4BACĂU15
5BIHOR21
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI4
8BRĂILA0
9BRAŞOV21
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ26
14CONSTANŢA4
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ10
18GALAŢI7
19GIURGIU1
20GORJ9
21HARGHITA32
22HUNEDOARA21
23IALOMIŢA1
24IAŞI39
25MARAMUREŞ3
26MEHEDINŢI9
27MUREŞ12
28NEAMŢ15
29OLT0
30PRAHOVA30
31SĂLAJ8
32SATU MARE16
33SIBIU27
34SUCEAVA40
35TELEORMAN18
36TIMIŞ24
37TULCEA3
38VÂLCEA3
39VASLUI23
40VRANCEA2
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI87
42ILFOV5
 TOTAL625

Până astăzi, 6.764 de  persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 28.10.2020 (10:00) – 29.10.2020 (10:00) au fost raportate 83 decese (52 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 6 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.975. Dintre acestea, 868 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.169.978 teste. Dintre acestea, 36.169 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.182 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.987 la cerere.

Pe teritoriul României, 27.834 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.602 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.185 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 51 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.025 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 953 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 7.184 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.047.290 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 10 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.851  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.017 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 7 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican și Portugalia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 28 octombrie 2020, au fost raportate 6 466 450 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Spania, Franţa, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI VINDECAŢI
Franţa1.198.695(+33.417)  35.541 (+523)    119.413     (+2.013)
Spania1.116.738(+18.418)  35.298 (+267)    150.376         –  
Regatul Unit   917.575(+22.885)  45.365 (+367)        2.773         (+54)
Italia   564.778(+21.989)  37.700 (+221)    275.404     (+3.416)
Germania   464.239(+14.964)              10.183   (+85)    336.764     (+9.067)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 OCTOMBRIE 2020 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI VINDECAȚI
 44.052.388 (+454.355) 1.168.076 (+7.081)30.052.672   (+258.872)   

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 27 octombrie – 28 octombrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Grupul de Comunicare Strategică

Comenteaza cu profilul de FB
Citeste mai mult

PROMO CAMPANIE

Publicitate

Curtea de Argeș

Publicitate

Mioveni

În Trend