Conecteaza-te cu noi

ACTUAL

ALERTĂ! EXPLOZIE DE CAZURI COVID ÎN ARGEȘ – 446 în ULTIMELE 24 ORE

Publicat

in

Până astăzi, 19 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 393.851 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

269.590 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.108 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba84862036,21
2.Arad93682185,79
3.Argeș109424464,19
4.Bacău112432222,57
5.Bihor118652865,8
6.Bistrița-Năsăud48901104,25
7.Botoșani50661272,58
8.Brașov153132216,4
9.Brăila47511172,92
10.Buzău5637942,45
11.Caraș-Severin4058872,84
12.Călărași33141592,82
13.Cluj176897347,64
14.Constanța124054845,97
15.Covasna3531973,32
16.Dâmbovița96112353,36
17.Dolj103271703,53
18.Galați85201912,34
19.Giurgiu31171492,28
20.Gorj3917411,82
21.Harghita4228762,13
22.Hunedoara71702082,99
23.Ialomița36501143,37
24.Iași163784092,96
25.Ilfov116614416,78
26.Maramureș72831323,79
27.Mehedinți33071122,89
28.Mureș100324014,89
29.Neamț84252022,47
30.Olt60431671,74
31.Prahova160384244,26
32.Satu Mare42521614,83
33.Sălaj49381135,36
34.Sibiu114523619,06
35.Suceava119021342,17
36.Teleorman4696942,8
37.Timiș162183636,33
38.Tulcea2778922,92
39.Vaslui66951011,98
40.Vâlcea7056922,71
41.Vrancea4666561,79
42.Mun. București5460314735,66
43.Cazuri noi nealocate pe județe6330*-9
TOTAL393.85110.108

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.334 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD28
3ARGEŞ100
4BACĂU18
5BIHOR86
6BISTRIŢA-NĂSĂUD22
7BOTOŞANI20
8BRĂILA15
9BRAŞOV28
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI24
12CARAŞ-SEVERIN31
13CLUJ58
14CONSTANŢA52
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA55
17DOLJ15
18GALAŢI11
19GIURGIU9
20GORJ15
21HARGHITA10
22HUNEDOARA37
23IALOMIŢA12
24IAŞI63
25ILFOV26
26MARAMUREŞ16
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI178
29MUREŞ30
30NEAMŢ26
31OLT26
32PRAHOVA40
33SĂLAJ9
34SATU MARE14
35SIBIU60
36SUCEAVA9
37TELEORMAN21
38TIMIŞ83
39TULCEA4
40VÂLCEA10
41VASLUI8
42VRANCEA3

TOTAL1334

Până astăzi, 9.596 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.11.2020 (10:00) – 19.11.2020 (10:00) au fost raportate 167 de decese (91 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 41 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 59 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

160 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu a fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.447. Dintre acestea, 1.131 sunt internate la ATI.

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB

ACTUAL

I se pregătește ceva lui Alexandr Lukașenko? Lidera opoziției din Belarus, Svetlana Țihanovskaia: ‘Avem o singură agendă – eliberarea prizonierilor politici în Belarus, organizarea unor noi alegeri, oprirea războiului în Ucraina și sprijinirea Ucrainei’

Publicat

in

De

„Desigur, uneori ai chef să renunți la o parte din povara responsabilităților. Dar știi că nu poți face asta”, spune Svetlana Țihanovskaia, într-un interviu exclusiv pentru Current Time pentru a marca doi ani de la alegerile prezidențiale din Belarus din 2020, pe care ea și susținătorii ei cred că le-a câștigat.

La câteva zile după ce alegerile fraudate i-au oferit al șaselea mandat autocratului Alexandr Lukașenko, care conduce țara neîntrerupt din 1994, agenții de securitate au forțat-o pe Țihanovskaia să plece din țară.

De atunci, ea trăiește și lucrează în Lituania, făcând lobby pentru țara ei, pentru ca Occidentul să nu-l recunoască pe Lukașenko și a devenit chipul global al ambițiilor democratice ale țării sale.

„Suntem o organizație politică, așa că purtăm discuții cu politicieni din diferite țări”, a spus ea despre biroul ei din Vilnius.

„Avem o singură agendă – eliberarea prizonierilor politici [în Belarus], organizarea unor noi alegeri, oprirea războiului [în Ucraina] și sprijinirea Ucrainei”, spune ea.

Țihanovskaia îndeamnă opoziția să rămână pașnică. Kolesnikova, dosar penal

Guvernul lui Lukașenko a susținut invazia masivă rusă a Ucrainei, iar Țihanovskaia consideră că, dacă Ucraina este capabilă să respingă atacul, reacția politică împotriva războiului nepopular din Belarus ar putea fi fatală pentru Lukașenko și „mașinăria represivă enormă a regimului său dictatorial”.

„Rezultatele acelui război le vor oferi Belarusului și belarușilor șansa de a trece la următoarea etapă și de a pune țara pe drumul către democrație”, a declarat ea pentru Current Time, rețeaua în limba rusă condusă de RFE/RL în cooperare cu VOA.

În timp ce i-a lăudat pe „partizanii curajoși și remarcabili” din Belarus, care se opun războiului și pe voluntarii belaruși din Ucraina, care „apără onoarea” ambelor țări, Țihanovskaia a spus că înțelege sentimentul de vinovăție pe care mulți belarușii îl simt în legătură cu războiul, pe care îl consideră „o consecință a tăcerii noastre”, care i-a permis lui Lukașenko să rămână la putere timp de zeci de ani.

În timpul campaniei pentru alegerile prezidențiale din 2020, Țihanovskaia, profesoară și traducătoare fără experiență politică, a ajuns neașteptat pus în prim-planul opoziției democratice din Belarus.

Când soțului ei, popularul blogger Serghei Țihanovski, i s-a interzis să candideze la președinție și, ulterior, a fost arestat, Țihanovskaia i-a preluat misiunea și campania.

Mai târziu, toate campaniile opoziției i s-au alăturat și s-au adunat în jurul candidaturii sale formând o alianță fără precedent, care părea să ofere belarușilor speranțe reale de schimbare pașnică după mai bine de un sfert de secol sub conducerea autoritară a lui Lukașenko.

Când rezultatele alegerilor, confiscate de puterea de la Minsk, l-au arătat pe Lukașenko victorios cu mai mult de 80% din voturi, fapt improbabil și imposibil, sute de mii de belaruși din toată țara au ieșit în stradă, primind replica extrem de violentă a forțelor de securitate.

Chemând la dialog, Țihanovskaia spune că Belarusul s-a trezit

Mii de oameni au fost bătuți, arestați, torturați și chiar omorâți, iar jurnalişti, activişti şi opozanți ai regimului au fost arestaţi.

Treptat, protestele s-au stins sub atacul violent al guvernului, iar Lukașenko și-a menținut puterea fără a face nicio concesie opoziției.

„În 2020, toată lumea credea că momentul prăbușirii guvernului a sosit, pentru că era imposibil să ignori atât de mulți oameni care protestau și luptau”, spune Țihanovskaia.

„Dar se pare că am subestimat cruzimea regimului și dorința lor de a se agăța de putere prin orice mijloace. Dar era evident pentru toată lumea că nimeni nu mai vrea să trăiască sub acel regim”.

În decembrie 2021, Serghei Țihanovski a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru că ar fi susținut răsturnarea violentă a guvernului.

Țihanovskaia spune că nu a mai auzit de el din clipa în care a fost transferat la închisoare după încheierea procesului său.

„Copiii i-au trimis recent primele scrisori de când a fost mutat în închisoare. Așteptăm răspuns. În curând va fi ziua lui”, a spus ea.

„Sper cu adevărat că oamenii, în special belarușii care au părăsit țara și sunt puțin mai liberi, vor trimite o avalanșă de scrisori”, a adăugat ea.

„Când a fost în arest în timpul procesului său nu i s-au dat scrisorile. Știu că oamenii scriu, scriu mult, dar scrisorile nu le sunt livrate.”

Țihanvoskaia spune că biroul ei continuă să lucreze cu diaspora belarusă, acum extinsă, pentru a se „reorganiza și coordona astfel încât să lucreze nu doar pentru ei înșiși, ci și pentru Belarus, pentru belaruși. Astfel încât activitatea lor să ofere puțin mai multă energie oamenilor care rămân în ţara. Ca să nu fie uitat nimeni”.

„Încercăm”, a adăugat ea. „Poate, cu pași mici și nu în modul în care noi înșine am dori să o facem, dar încercăm să facem ceva. Suntem, însă, destul de restricționați. Nu suntem fizic în Belarus. Nu suntem la putere acolo și nu controlăm poliția. Dar încercăm să facem tot ce putem.”

Svetlana Țihanovskaia se întâlnește cu adjunctul secretarului de stat al SUA, Stephen Biegun

Ea a adăugat că uneori aude critici că nu face suficient sau că „doarme”.

„Dar, în ciuda acestui lucru, continui să lucrezi”, a insistat ea. „Da, nu poți să faci totul. Nu poți să mergi acolo și să deschizi ușile închisorii. Sunt multe pe care nu le poți face în circumstanțe atât de restrânse. Dar continui să-ți faci treaba”, mai spune Svetlana Țihanovskaia, conform romania.europalibera.org.

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB
Citeste mai mult

ACTUAL

Politologul Alina Mungiu-Pippidi: ‘Și rușii au intrat în recesiune, dar sunt și în tabăra câștigătorilor pentru că ei vând petrol, gaze și din prețurile crescute își finanțează acest război’

Publicat

in

De

Președintele Societății Academice din România (SAR), Alina Mungiu-Pippidi, a precizat că sunt trei scenarii privind evoluția războiului dintre Federația Rusă și Ucraina.

Politologul a mai spus că sunt semne foarte clare că în acest an nu se va întâmpla nimic decisiv și că niciuna dintre cele două părți nu poate să câștige ceva important.

Prin urmare opțiunea numărul unu este că situația va fi ca cea din prezent:” în fiecare zi avem amenințări noi, în fiecare zi se mai taie niște punți între oameni care ar trebui să negocieze. În războiul în care ne aflăm nicio parte nu poate să op întâmpine pe cealaltă, este cu desăvârșire exclus. Tot va trebui să stăm unii cu alții. În opțiunea întâi pierdem toți, facturi, economiile europene intră în recesiune. Și rușii au intrat în recesiune, dar sunt și în tabăra câștigătorilor pentru că ei vând petrol, gaze și din prețurile crescute își finanțează acest război. Câștigă fabricanții de arme, cei care vând energie și toți ceilalți pierdem”.

Aceasta a mai precizat că opțiunea doi este să încercăm să obținem o înghețare a focului, să înghețăm acest conflict.

Termenul acesta a fost adesea folosit în context post-sovietic și adesea asta s-a întâmplat, s-a reușit să se oprească conflictele pe loc. Și acest lucru măcar pe termen scurt a dus la faptul că nu au mai murit oameni, economiile au mai respirat. Sancțiunile astea sunt cele care produc cele mai mari detrimente în acest moment pentru toată lumea. Din păcate și pentru noi europenii. Dezavantajul unei înghețări este că noi am făcut înghețare în 2014. Au urmat negocieri foarte lungi și fiecare parte au continuat să se înarmeze mai departe”.

Opțiunea trei este cea înc are au loc negocieri pe fond între americani și ruși „care nu pot lua în considerare că se va termina acest război când Ucraina va elibera Crimeea. Locuitorii Crimeii sunt oameni care țin cu rușii, ar vrea să fie cu Rusia și la un referendum pe bune. Rușii au dus o politică de rusificare cum au dus ei de obicei.”, conform b1tv.ro.

Vezi și:

Primarul Kievului, Vitali Klitschko, dezvăluiri incredibile: ‘Am avut informații semi-oficiale cu câteva zile înainte de la ofițerii noștri militari și de informații că invazia Ucrainei este planificată cel mai probabil pentru noaptea de 24 februarie’

Ai ceva de spus? Comentează aici cu profilul de FB
Citeste mai mult
Publicitate

Curtea de Argeș

Publicitate

Câmpulung

În Trend