DIVERSE
Grindeanu dezvăluie în ce condiții PSD va vota propunerea USR pentru Avocatul Poporului. ”Mă aștept să iasă unii din ipocrizie”
Publicat
acum 2 lunila
Autor
Ziarul PROFIT

Mandatul Renatei Weber la conducerea Avocatului Poporului a expirat în 2024, astfel că trebuie instalat un șef nou la această instituție.
USR o vrea acolo pe Roxana Rizoiu (foto). ”E timpul să facem din această instituție ce ar fi trebuit să fie de la început: o voce a celor care nu au putere. De aceea, USR o propune pe Roxana Rizoiu pentru funcția de Avocat al Poporului”, au anunțat, încă din 4 noiembrie anul trecut, cei de la USR.
Roxana Rizoiu apare în declarația de avere a președintelui Nicușor Dan cu un împrumut de 120.000 pentru campania acestuia în alegerile prezidențiale. După absolvirea Facultății de Drept a Universității din București (1997), a intrat prin concurs la Ministerul Justiției, unde a lucrat la Direcția Agentului Guvernamental pentru Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO). A avut două mandate de Agent Guvernamental al României la CEDO, în cadrul Ministerului Justiției (2000–2002) și al Ministerului Afacerilor Externe (2004–2005). În această calitate, a coordonat apărarea statului român în fața Curții Europene, participând inclusiv la audieri publice.
Reprezentanții USR au confirmat că Rizoiu are pensie specială ca fost magistrat asimilat.
Social-democrații spun că o vor vota pe Rizoiu pentru șefia Avocatului Poporului doar dacă aceasta renunță la pensia specială.
”O să pun o condiție: să nu aibă pensie specială. Vorbesc serios. PSD nu o votează dacă are pensie specială. Și eu, din câte știu, asta e propunerea. Le-aș recomanda să o schimbe sau să renunțe doamna la pensia specială. (…)
Mă aștept de la cei care au strigat non-stop cu pensiile speciale și au făcut una din politicile publice de frunte să aplice și când e vorba de ei. Și mă refer la USR. (…)
Adică mă aștept să iasă unii din ipocrizie. PSD nu și-a făcut un stindard din aceste politici publice. Dar domnii ăștia și-au făcut”, a declarat liderul PSD, Sorin Grindeanu, într-un interviu pentru g4media.
![]()
Poate îți place și...

Cum slăbești rapid după mesele bogate de Paște. Mihaela Bilic are soluția salvatoare, combinația de trucuri care reduce pofta de mâncare: „Funcționează garantat! Nu vă fie teamă”

Crin Antonescu îl atacă din nou pe Ilie Bolojan și spune că există cel puțin două persoane în PNL care ar reprezenta variante de premier ”net superioare din toate punctele de vedere”

Tensiuni în familia Marianei Ionescu Căpitănescu. Fiul artistei, supărat pe mama lui după ce s-a apucat de muzică: „Tot eu sunt vinovată”
DIVERSE
Cum slăbești rapid după mesele bogate de Paște. Mihaela Bilic are soluția salvatoare, combinația de trucuri care reduce pofta de mâncare: „Funcționează garantat! Nu vă fie teamă”
Publicat
acum o orăla
16 aprilie 2026Autor
Ziarul PROFIT

După perioada meselor îmbelșugate de Paște, mulți români ajung să își pună aceeași întrebare: cum scăpăm de kilogramele acumulate fără diete drastice? Mihaela Bilic vine cu explicații și soluții care funcționează garantat.
Specialista atrage atenția că procesul de slăbire nu este simplu, pentru că organismul uman este „programat” biologic să stocheze energie. Din perspectiva evoluției, corpul nostru reacționează la restricția alimentară ca la un pericol, activând mecanisme de conservare a energiei și încetinind procesul de ardere a grăsimilor.
Una dintre recomandările principale este organizarea meselor la distanțe mai mari, cu pauze de 4–5 ore între ele. Potrivit Mihaelei Bilic, acest obicei ajută la stabilizarea glicemiei și reduce fluctuațiile de insulină, ceea ce favorizează controlul apetitului.
Un alt sfat important este consumul de apă în timpul mesei. Deși există mitul că apa diluează sucurile gastrice, nutriționista explică faptul că stomacul are rol de protecție, nu de digestie propriu-zisă. De asemenea, recomandă consumul de iaurt și produse lactate, datorită conținutului de calciu benefic metabolismului.
„Metode inedite de slăbit
După fiecare ospăț de sărbători, iar vorbim de slăbit. Însă slăbitul e un fel de luptă cu morile de vânt, pentru că natura ne vrea grași! Ce se întâmplă când vrem să slăbim? Organismul intră în panică și se opune acestei acțiuni care, după instinctele lui, ne pune în pericol viața. Iar instinctul nu poate fi înfrânt cu voință și nici ultimii 50 de ani de abundență alimentară nu pot șterge cele 7 milioane de ani în care foamea ne-a asigurat supraviețuirea. Suntem programați pentru a ne îngrășa și avem nevoie de strategii inteligente ca să luptăm cu asta.
Iată câteva metode care funcționează garantat!
Mâncați rar și faceți pauze lungi între mese. Când mănânci mai rar senzația de foame e mai ușor de ținut în control, glicemia rămâne constantă, nu există descărcări de insulină și se slăbește mai ușor. Să mănânci rar e și sănătos, o pauză alimentară de 4-5 ore permite organismului să facă curățenie generală în tubul digestiv. Fără gustările dintre mese, procesele de digestie se desfășoară până la capăt, ca un ciclu complet de la mașina de spălat.
Fenomenul se numește “complex motor migrant” și este o undă puternică de contracție ce mătură toate resturile de mâncare din stomac și intestin. Gândiți-vă la intestinul vostru ca la un maniac al curățeniei: la 2 ore după masă el declanșează un program de auto-curățare, ce are rolul de a elimina reziduurile alimentare, bacteriile și mirosurile.
Dacă noi ronțăim un covrigel, acest program se întrerupe și ciclurile de auto-curățare devin din ce în ce mai rare. Complexul motor migrant este un proces natural ce are loc de câteva ori pe zi și face parte din sistemul Detox cu care este dotat organismul… cu condiția să-l lăsăm să-și facă treaba.
Dacă vreți să mâncați mai puțin și să vă săturați mai repede, beți apă în timpul mesei. Nu vă fie teamă că apa diluează sucurile digestive, stomacul nu are rol de digestie. La nivelul lui se secretă suc gastric cu pH acid care sterilizează alimentele, deci rolul lui este să omoare agenții patogeni introduși în stomac odată cu mâncarea. Abia în intestin are loc digestia și absorția nutrientilor și culmea, alimentele sunt mai ușor de digerat atunci când sunt lichide!
Ce se întâmplă cu apa în stomac? Dacă e băută pe burta goală, în câteva minute părăsește stomacul, deci nu ține de foame . Dacă e băută în timpul mesei se amestecă cu alimentele solide și crează un fel de “ciorbă”, care mărește senzația de sațietate, ajută la umplerea mai rapidă a stomacului și încetinește viteza lui de golire. Încercați să beți un pahar de apă în timpul mesei și veți constata că vă simțiți sătui cu mai puțină mâncare. Rețeta cea mai simplă pentru slăbit: 1 gură de mâncare, 2 guri de apă!
Mâncați iaurt și produse lactate cu zer, cresc cu 30% randamentul curei de slăbire . Dovada o face un studiu celebru realizat pe 3 grupuri de pacienți obezi care au urmat un regim hipocaloric timp de 6 luni. Ei au consumat zilnic 500 cal, iar diferența dintre diete o făcea aportul de calciu: 0,5g calciu pentru primul grup, 1,3 g calciu din suplimente pentru al 2-lea grup și 1,3 g calciu din produse lactate pentru al 3-lea grup. Rezultatul? Pierderea în greutate a fost de 6,5 kg în primul grup, 8,5 kg în al 2-lea grup și 11 kg în al 3-lea grup!
Topirea grăsimii abdominale a fost și ea spectaculoasă: a dispărut 66% din grăsimea de pe burtă la pacienții care au consumat produse lactate, față de 19% pentru dieta cu puțin calciu și 50% în cazul suplimentelor de calciu. Explicația? Pe lângă aportul de calciu și vitamina D care au un rol crucial în accelerarea arderilor metabolice, lactatele conțin și alte substanțe benefice pentru slăbit: acizi grași cu lanț scurt, aminoacizi care dau sațietate, minerale care reglează apetitul.
Mâncați fierbinte și picant! 10% din cheltuielile energetice zilnice se datorează efectului termic al alimentelor- este un consum de calorii indus de mâncare, o producție de căldură rezultată din digestia, absorția și metabolizarea nutrientilor . Ne încălzim la propriu și la figurat după ce mâncăm, iar asta ajută la slăbit ! Efectul termic variază în funcție de compoziția dietei: este mai mare după consumul de carbohidrați și proteine, decât pentru grăsimi. Grăsimea alimentară este transformată în grăsime de rezervă cu “pierderi” de numai 4%, față de carbohidrați și proteine, unde pierderile sunt de 25%.
Cine mai are efect de slăbit prin accentuarea efectului termic? Condimentele, frigul și cafeina. Mâncarea picantă intensifică și prelungește efectul termic timp de 3 ore după masă, iar fiecare ceașcă de cafea crește cu 8-10% nivelul termogenezei. Acum, în funcție de cât de mult vă doriți să slăbiți, vă las pe voi să alegeți metodele potrivite”, a scris Mihaela Bilic pe rețelele sociale.
![]()
DIVERSE
Crin Antonescu îl atacă din nou pe Ilie Bolojan și spune că există cel puțin două persoane în PNL care ar reprezenta variante de premier ”net superioare din toate punctele de vedere”
Publicat
acum o orăla
16 aprilie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Crin Antonescu respinge însă ideea unei demisii a lui Bolojan, despre care spune că nu are motive să renunțe la funcție, în pofida presiunilor politice.
„Nu, cred că nu e niciun risc să facem acest pronostic. O dată pentru că domnul Bolojan însuși a fost destul de răspicat în această privință. În al doilea rând, pentru că de fapt aici se joacă, după opinia mea, un joc politic meschin în sine, dar până la urmă de durată. Ilie Bolojan este un personaj politic care a fost construit de mai multă vreme și acum este, ca să spun așa, această construcție este în apogeul ei”, a spus Antonescu.
Fostul lider liberal afirmă că ruptura dintre PSD și premier este deja clară și că prelungirea consultărilor nu schimbă fondul problemei.
„PSD-ul cred că a ajuns demult la concluzia că nu poate conviețui convenabil politic, orice înțeles am da acestui convenabil, cu domnul Bolojan. N-am înțeles, personal, de ce se prelungește până dincolo de limita penibilului această consultare de mai bine de o lună, consultare cu rezultat anunțat. Cred că e foarte limpede pentru toată lumea. Și suntem în situația în care ori continuăm așa, ori se găsește o altă formulă guvernamentală, cu domnul Bolojan în frunte, sau fără”, a declarat Crin Antonescu.
În opinia sa, Partidul Național Liberal va încerca să rămână la guvernare chiar și în cazul unei schimbări de premier, așa cum s-a întâmplat și în alte momente politice recente.
„Poate să schimbe și prim-ministru și șeful de partid, după cum s-a văzut în cazul Orban, în cazul Cîțu, în cazul Ciucă, dar să rămână la guvernare. Nu știu ce s-a va întâmpla acum, dar noi, de fapt, nu avem problema PNL-ului. Noi avem problema unui… grup de oameni, unei rețele de influență, a cărei expresie politică, dar neacoperind-o total, este USR-ul, și care spune foarte clar, dom”le, noi trebuie să conducem în țara asta, numai noi, de-asta ei fac bolșevici, ei mai fac o dată.
Deși suntem minoritari, deși n-avem mai mult de 15%, adunând tot ce se poate aduna, în rest, PSD-ul nu e bun, PNL-ul, în afara cazului în care îl susțin pe Bolojan, care fac politica noastră, acestei rețele, acestui grup de oameni, UDMR-ul nu mai e nici el bun, pentru că, remarcați de câteva zile, după alegerile din Ungaria, ofensiva la adresa lui Kelemen Hunor, mai nou.
AUR, desigur, nici nu se pune problema, nu e bun, numai noi suntem buni, noi suntem, cum ziceau bolșevicii, minoritatea conștientă, și cine nu e de partea noastră este antireformist, corupt, și așa mai departe. Cine e de partea noastră e bun. Și este un element, așa… de progres, de propășire a României. Asta este bătălia care se dă în România, situația PNL-ului este cumva încurcată, pentru că liderul său și omul de care, în mod natural, se leagă destinul partidului și așteptările partidului, face parte, de fapt, din această rețea, din această grupare de putere, care, după cum ați văzut, e gata de conflict și cu președintele Nicușor Dan, dacă ăsta nu execută întocmai și la timp, ceea ce crede că trebuie executat.
Din această situație vom avea, am spus… Fie un guvern Bolojan cu ieșirea PSD-ului de la guvernare, cu o susținere AUR, care nu știu cum va fi explicată, sau cu cooptarea unui număr suficient de mare de parlamentari din opoziția actuală și, eventual, de la PSD, sau vom avea un guvern cu aceeași formulă de coaliție, dar cu un alt prim-ministru… Situație în care, dacă se va vedea pus, PNL-ul va marșa, ca mai făcut-o.”, a mai spus Antonescu.
Acesta a vorbit și despre variantele de înlocuire a lui Bolojan, menționându-i pe Cătălin Predoiu și Alexandru Nazare.
„Nu știu exact ce va face PNL-ul. Nu-l văd, sincer să fiu, nu are antecedentele de a aduce o luptă eroică alături de domnul Bolojan în opoziție.
Pe de altă parte, e totuși clar că cineva care vrea să fie prim-ministru, trebuie să dispună de o susținere majoritară în Parlament. Dacă PSD-ul se retrage, domnul Bolojan poate rămâne prim-ministru și, desigur, PNL-ul alături de el, în condițiile în care primește un vot pe noua formulă de la opoziția actuală, de la AUR, că nu sunt alții. sau se face un alt guvern în care, evident, domnul Bolojan nu mai e prim-ministru, că PNL-ul va participa la acest guvern, să zicem la un guvern condus pe varianta dată de dumneavoastră, de Predoiu sau de Nazare, paranteză fie spus, două formule net superioare formulei Bolojan, din toate punctele de vedere. Sau va dori să meargă în opoziție alături de domnul Bolojan? Nu știu.”, mai spus Antonescu.
![]()
DIVERSE
Tensiuni în familia Marianei Ionescu Căpitănescu. Fiul artistei, supărat pe mama lui după ce s-a apucat de muzică: „Tot eu sunt vinovată”
Publicat
acum 3 orela
16 aprilie 2026Autor
Ziarul PROFIT
Astăzi, mai există tensiuni între Mariana Ionescu Căpitănescu și fiul ei, însă au căzut la pace. Anthony are proiecte muzicale noi, care au prins rapid la publicul din mediul online. Deși succesul vine la pachet și cu critici, artistul gestionează totul cu maturitate.
Interpreta de muzică populară a vorbit deschis despre relația actuală cu fiul său și despre modul în care l-a susținut, chiar și atunci când nu a fost pe deplin de acord cu alegerile lui.
Recent, Anthony Căpitănescu a revenit în forță pe rețelele sociale cu un colaj muzical, care are la bază mai multe piese cunoscute. Deși în trecut a existat o luptă între generații, iar Mariana Ionescu Căpitănescu nu a fost de acord cu stilul muzical pe care fiul său îl interpretează, acum artista îl susține și e foarte mândră de Anthony.
„Sfaturi i-am dat mai demult, atunci când mi-a spus că el se reapucă de muzică. Am fost foarte surprinsă, pentru că el, când era mic, făcea muzică, iar apoi a întrerupt; a zis că nu este pentru el, iar după aceea s-a reapucat. Sfatul meu către el a fost în felul următor: dacă face o meserie, să o facă foarte bine. El studiază în acest sens, înregistrează și testează piața și, important este că are și un loc de muncă, de unde să poată cheltui bani, pentru că în muzică cheltuiești bani atunci când înregistrezi, când îți cauți material. El își compune singur cântecele și asta este o mare bucurie, că își pregătește singur piesele. Acum am văzut că are un colaj de cântece cunoscute; nu am decât să îi urez succes și să își vadă visul împlinit.”, a declarat Mariana Ionescu Căpitănescu.

Chiar dacă Anthony nu cântă muzică populară ca mama lui, ci manele, Mariana Ionescu Căpitănescu îl susține și îi este alături, în ciuda comentariilor răutăcioase. Artista susține că nu o mai supără genul de muzică ales de băiatul ei: „Între timp, mi-am dat seama că de vină este diferența de gândire între generații și că astfel apar conflictele. Nu este nimic greșit să cânte anumite genuri muzicale specifice generației lui, iar eu, dacă mi-am exprimat părerea, am fost etichetată ca fiind de modă veche. Îl las să se exprime prin muzică, în stilul pe care și-l dorește.
Vreau să spun că el gestionează foarte bine acest aspect, mult mai bine decât mine. Odată ce ești expus, automat îți asumi și riscul ca unora să le placă, iar altora nu. Îți spun sincer că el, în privința hate-ului, spune că acesta vine din generația mea, că, de fapt, este publicul meu cel care îl critică. Adică tot eu sunt vinovată.
Spune că acela este publicul meu și că acest public a văzut că eu am fost supărată la început pe genul muzical pe care l-a ales. Nu mai vreau să spun nimic, pentru că nu îmi place ideea de a nu vorbi cu băiatul meu. Eu știu ce băiat bun am acasă, ce băiat am crescut. Știu că a studiat, că este foarte deștept și capabil să lucreze și în alte domenii, nu doar în muzică.
Îi urez succes. Nu o să stau supărată pe băiatul meu ani de zile doar pentru că nu îmi place mie genul muzical pe care îl cântă — nu este o variantă. Nu am o viață atât de lungă încât să stau supărată pe copiii mei nici măcar o oră. Nu merită”.
Citește și Dorian Popa a aflat unde va face muncă în folosul comunității, după condamnarea cu suspendare
![]()
DIVERSE
Peter Magyar l-a filmat pe ascuns pe Viktor Orban și l-a ironizat pe rețelele sociale: ”Oare ce citește? Discursul de rămas bun?”
Publicat
acum 3 orela
16 aprilie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Imaginile îl surprind pe Viktor Orban pe terasa reședinței, plimbându-se și citind, aparent fără să știe că este filmat. Clipul a fost distribuit pe rețelele sociale și a atras rapid atenția, mai ales că Peter Magyar face și unele remarci ironice la adresa adversarului său.
„Viața este cel mai mare regizor. În timp ce președintele își arăta biroul pe care îl va părăsi în curând, eu îmi îndreptam atenția spre prim-ministrul care își încheie mandatul, aflat în grădina alăturată”, a scris Peter Magyar.
Totodată, liderul Tisza și-a întrebat urmăritorii ce citește premierul ungar, oferind variante ironice, precum un discurs de rămas-bun, un ziar sportiv sau declarațiile zilei ale Donald Trump.
Victoria partidului Tisza în fața formațiunii de guvernământ Fidesz marchează o schimbare majoră în politica ungară. Potrivit rezultatelor oficiale, după numărarea a 98,9% din voturi, Tisza a obținut 53,07% din sufragii, asigurându-și 138 din cele 199 de mandate parlamentare.
Înfrângerea lui Viktor Orban este considerată o lovitură și pentru influența Vladimir Putin în regiune, în condițiile în care Budapesta a fost, în ultimii ani, un aliat important al Moscovei în interiorul Uniunii Europene.
Cu toate acestea, noua conducere de la Budapesta semnalează că nu va produce o ruptură totală de Rusia, invocând dependența energetică semnificativă. Ungaria importă peste 80% din gazul natural și petrolul din Rusia, iar contractele pe termen lung, inclusiv cele legate de centrala nucleară de la Paks, limitează opțiunile de schimbare rapidă a politicii energetice.
![]()
DIVERSE
Noua relație l-a transformat radical! Valentin Sanfira s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată la ferma iubitei FOTO
Publicat
acum 4 orela
16 aprilie 2026Autor
Ziarul PROFIT
Codruţa Filip și Valentin Sanfira au format un cuplu opt ani, încununată de o căsnicie care, cel puțin la exterior, părea fericită. Aparițiile lor publice și proiectele comune au întărit imaginea unei relații perfecte. În realitate, lucrurile nu ar fi fost atât de liniștite. Tensiunile acumulate în timp au dus, în cele din urmă, la divorț.
În timp ce Codruța Filip își vindecă rănile, Valentin Sanfira și-ar fi făcut deja o nouă relație. Mai mult, artistul deja își vizitează noua iubită la Teleorman, semn că începutul relației este cât se poate de serios.
Antreprenoare în Teleorman, Ana Gabriela conduce o fermă și este cunoscută pentru stilul ei direct și autoritar. Se pare că influența ei asupra lui Valentin Sanfira este deja vizibilă.
Artistul a fost surprins într-o ipostază complet diferită de cea cu care și-a obișnuit fanii. Departe de costumele tradiționale și de scenă, Valentin a ajuns…la muncă, pe câmp. Acesta s-a urcat pe tractor, semn că încearcă să se integreze în universul noii sale iubite.

Detalii despre noua iubită a lui Valentin Sanfira
În trecut, Ana Gabriela a mai fost asociată cu nume cunoscute. A avut o relație cu Ștefănuț, fiul lui Liviu Dragnea, relație care a apărut după divorțul acestuia, dar care s-a încheiat rapid și controversat. Potrivit informațiilor apărute la acel moment, despărțirea ar fi fost cauzată de implicarea lui într-o altă relație. De asemenea, înainte de acest episod, tânăra a fost muza artistului Alex de la Caracal, inspirat de ea în proiectele lui muzicale.

Pe lângă trecutul său amoros, Ana Gabriela este cunoscută în zona natală, în localitatea Lița, pentru stilul său autoritar. Surse locale susțin că nu este o persoană ușor de contrazis, ci își impune punctul de vedere fără ezitare.
![]()
DIVERSE
Mesaj pe pagina lui Marian Godină după bătaia în care a fost implicat deputatul AUR Dan Tanasă: ”Când se ia la bătaie și rămâne în fundul gol nu mai afectează prestigiul Parlamentului?”
Publicat
acum 4 orela
16 aprilie 2026Autor
Ziarul PROFIT

Soția lui Marian Godină a explicat că incidentul în care a fost implicat Dan Tanasă i-a adus aminte de o plângere mai veche formulată de acesta împotriva polițistului la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării. Potrivit postării, documentul fusese transmis în urmă cu aproximativ două luni.
„În urmă cu vreo două luni, Marian Godină a primit acasă o citație de la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării în urma unei plângeri depuse de către deputatul AUR Dan Tanasă, cel care s-a bătut azi (n.r. miercuri – 15 aprilie) cu un coleg al domniei sale.(de asta mi-am și amintit de citație).
Se plânge dl deputat că a fost insultat și că „insultele publice aduse la adresa dumnealui nu vizează doar demnitatea dumnealui ci și prestigiul Instituției Parlamentului, subminând încrederea cetățenilor în reprezentanții aleși ai statului.”
Oare când se ia la bătaie prin sedii de partid și rămâne în fundul gol nu mai afectează prestigiul Parlamentului?”, se întreabă soția polițistului în postare.
Aceasta face referire și la conținutul plângerii formulate de deputat, subliniind detalii privind argumentele invocate.
„Mai adaugă dl Tanasă că i-a fost cauzată o stare de umilință, anxietate și stres. E amuzant de văzut cum răspunde dumnealui comentariilor care nu-i sunt pe plac, comentarii din partea cetățenilor.
Și ca să nu se dezmintă, la finalul plângerii pe care o începe cu nume, prenume, domiciliu etc, menționează că nu vrea ca domiciliul să îi fie aflat de reclamat pentru că acesta are armă letală.
Sărăcuțul, azi și-a luat-o în benă de la un coleg al lui care nu-i știa domiciliul și probabil nici armă nu avea”, transmite „Echipa de comunicare” a lui Marian Godină.
![]()

Cum slăbești rapid după mesele bogate de Paște. Mihaela Bilic are soluția salvatoare, combinația de trucuri care reduce pofta de mâncare: „Funcționează garantat! Nu vă fie teamă”

Crin Antonescu îl atacă din nou pe Ilie Bolojan și spune că există cel puțin două persoane în PNL care ar reprezenta variante de premier ”net superioare din toate punctele de vedere”

Calendar ortodox 17 aprilie 2026. Izvorul Tămăduirii, sărbătoare cu cruce roșie închinată Maicii Domnului. Apa sfințită în această zi are puteri miraculoase

Tensiuni în familia Marianei Ionescu Căpitănescu. Fiul artistei, supărat pe mama lui după ce s-a apucat de muzică: „Tot eu sunt vinovată”

Peter Magyar l-a filmat pe ascuns pe Viktor Orban și l-a ironizat pe rețelele sociale: ”Oare ce citește? Discursul de rămas bun?”

Accident grav la Albeștii de Argeș – „GENERALUL” A CAPITULAT după un asalt eșuat asupra Primăriei – Un stâlp de electricitate a căzut la datorie apărând primăria

TRAGEDIE EVITATĂ LA LIMITĂ ÎN NOAPTEA DE ÎNVIERE LA CURTEA DE ARGEȘ: Momente de revoltă la Biserica Sfântu Gheorghe

Gloria Maria Năstase Maghinici, premiată la Olimpiada Națională de Limba Franceză – Colegiul Național „Zinca Golescu” din nou în top!

Colegiul „Vlaicu Vodă” din nou în top: Ernest Silvio Vandenbulcke, câștigător al Olimpiadei Naționale de Limba Franceză

VIDEO Grav accident în Argeș, in a doua zi de Paști – S-a urcat cu ATV-ul pe gard

VIDEO | Incendiu violent la Poienarii de Argeș – Casă făcută scrum

VIDEO | Acțiune de salvare extremă a jandarmilor montani argeșeni împreună cu Salvamont Argeș

VIDEO – VIAȚA BATE FILMUL! Tânăr dispărut în urmă cu 9 ani , găsit de jandarmii argeșeni

VIDEO | Un șofer de Audi a plecat cu tot cu pompă după ce și-a alimentat mașina

VIDEO | Percheziții la traficanții de droguri din Argeș – 8 persoane duse la audieri de mascați
PITEȘTI

Jandarmeria Argeș are un nou șef: colonelul Cristea Ionuț-Cătălin
Începând cu data de 15.04.2026, colonelul Cristea Ionuț-Cătălin este împuternicit să îndeplinească funcția de inspector șef al Inspectoratului de Jandarmi...

Simfonia Lalelelor 2026, Pitești – PROGRAMUL COMPLET șI DETALIAT AL PRIMEI ZILE
Programul manifestărilor organizate în prima zi a festivalului Simfonia Lalelelor, ediția a 49-a vineri, 17 aprilie: Filarmonica Pitești / Piața...

ALERTĂ DE NINO-NINO LA CJ ARGEȘ: Parchetul European anchetează afacerea Microbuze școlare la preț de limuzină
Se aude sirena, dar nu e de la ambulanță, ci e acel „Nino-Nino” de la Parchetul European (EPPO)! După ce...

Paștele dezastrului turistic în Argeș: Record negativ istoric în „Epoca Mînzînă-Bughiu” – Pensiuni si hoteluri aproape goale
Turismul din județul Argeș traversează una dintre cele mai negre perioade din ultimele decenii. Minivacanța de Paște 2026 a confirmat...
Curtea de Argeș

COMPLICITATE ȘI NESIMȚIRE: Primăria Curtea de Argeș și Aquaterm au tăcut 16 zile în timp ce argeșenii nu știau ce apă consumă – MIRACOLUL RUGINII: Apa pleacă proastă din stație, rugina o… purifică
După mai bine de două săptămâni în care locuitorii au privit neputincioși cum de la robinete curge un lichid dubios,...

PERFUZIE DE 4 MILIOANE PENTRU AQUATERM: Banii curg, apa ba! Consiliul Local salvează de la faliment „fântânarul” orașului
În timp ce argeșenii din Orașul Regal au învățat în ultimele luni toate metodele ancestrale de colectare a apei de...

Colegiul „Vlaicu Vodă” din nou în top: Ernest Silvio Vandenbulcke, câștigător al Olimpiadei Naționale de Limba Franceză
Orașul Piatra-Neamț s-a transformat, săptămâna trecută, în centrul simbolic al francofoniei din România. Printre sutele de tineri pasionați de limba...

TRAGEDIE EVITATĂ LA LIMITĂ ÎN NOAPTEA DE ÎNVIERE LA CURTEA DE ARGEȘ: Momente de revoltă la Biserica Sfântu Gheorghe
Noaptea Sfântă a Învierii a fost umbrită de un incident medical grav și de o reacție de furie colectivă în...

Accident grav la Albeștii de Argeș – „GENERALUL” A CAPITULAT după un asalt eșuat asupra Primăriei – Un stâlp de electricitate a căzut la datorie apărând primăria
Ziua de astăzi a adus o scenă de un comic absurd, amestecat cu dramatism, pe strada principalî din Albeștii de...
Mioveni

SE APLIFICĂ REVOLTA ÎMPOTRIVA MARTALOGILOR: Și Bogdan Minciunescu, fost subprefect PSD, fuge scârbit din PSD Argeș
Se pare că aerul condiționat din sediul PSD Argeș a început să emane un miros insuportabil de vechi și de...

Bughiu și Mînzînă, iar cu „mucii-n fasole”! Argeșul pierde garantat sute de mii de euro din PNRR, din cauza camarilei PSD
Incredibil, dar adevărat: în timp ce alte județe se bat pe fonduri europene pentru a-și promova turismul, Argeșul „păstorit” de...

Jurassic Park-ul administrativ din Argeș – În era digitală, județul este condus pensionari foști comuniști și uteciști de 70 și 80 ani
O analiză recentă a documentelor oficiale realizată de readctorii ziarului nostru, scoate la iveală o realitate frapantă pentru anul 2026:...

EXCLUSIV | Factura „mândriei” la CJ Argeș: Aproape 80.000 de euro pe an pentru cotizații care hrănesc doar orgoliile martalogilor – VEZI PE CE SE DUC BANII TĂI
Ziarul PROFIT vă prezintă astăzi cum se scurg banii voștri, ai argeșenilor, către asociații și uniuni de unde singurele beneficii...
Câmpulung

Bărbat din Argeș la un pas de moarte după ce s-a rasturnat cu un vehicul improvizat
Un accident care ar fi putut avea urmări grave s-a petrecut in urma cu putin timp în comuna Bughea de...

Controale de amploare în Argeș: Transporturi ilegale de lemn oprite de polițiști
Finalul de săptămână a adus sancțiuni drastice pentru transportatorii de material lemnos care au ignorat prevederile legale. Duminică, 29 martie...

VIDEO | Urșii au dat „stingerea” la Mușătești și Sălătrucu! RO-ALERT în creierii nopții pentru argeșeni
Primăvara nu vine doar cu ghiocei în județul nostru, ci și cu vizitatori de peste 200 de kilograme, flămânzi și...
În Trend
ACTUALacum o săptămânăVicepreședintele CJ Argeș și șefa DGASPC, trimiși în judecată de DNA – VEZI RECHIZITORIUL COMPLET
ACTUALacum o săptămânăHALUCINANT! În plină criză a apei, Primăria Curtea de Argeș informează despre programul slujbelor, în loc să dea detalii despre calitatea apei – PAROHIE SAU PRIMĂRIE?
- DIVERSEacum o săptămână
Doliu imens, bolile incurabile nu-i ocolesc nici pe medici. Dr. Roxana Chiriţă s-a stins prematur, chiar înainte de Paşte
ACTUALacum o săptămânăEXCLUSIV | Cutremur la Spitalul Județean Argeș: Un nou denunț la DNA, prezentat de Iulian Uță la PRO ARGEȘ TV. Numele procurorului Marius Ștefan, menționat în plângere
ACTUALacum o săptămânăSE APLIFICĂ REVOLTA ÎMPOTRIVA MARTALOGILOR: Și Bogdan Minciunescu, fost subprefect PSD, fuge scârbit din PSD Argeș
DIVERSEacum o săptămânăTraian Băsescu a găsit vinovatul în scandalul Pfizer. Cine a pierdut sute de milioane de euro din bugetul statului: „Se încearcă mușamalizarea!”
ACTUALacum o săptămânăZIARUL PROFIT RECOMANDĂ: Shopping inteligent pentru cei din Curtea de Argeș la Pitești – De ce merită să faci cumpărăturile la Hypermarket-urile din Pitești
ACTUALacum o săptămânăAlt eșec al CJ pe bani publici: Cetatea Poenari, exclusă de la „Sanctuare ale Istoriei” și mutată la o categorie de consolare în competiția Destinația Anului











Ultimele Comentarii