Stai conectat...

DIVERSE

Exim Banca Românească lansează un nou serviciu pentru persoanele fizice. Avantaje în plus pentru românii care călătoresc mult

Publicat

la

Exim Banca Românească își diversifică portofoliul de prodise și lansează cardul Mastercard World în EURO, un instrument care are ca scop îmbunătățirea experienței de plată pentru persoanele care călătoresc sau lucrează în afara țării, oferind avantaje, beneficii și recompense premium.

Noul card are ca principal avantaj reducerea costurilor asociate tranzacțiilor realizate în străinătate, în condițiile în care nu se percepe niciun comision pentru plățile efectuate cu cardul în zona Euro.

Alături de operațiunile uzuale precum retrageri de numerar, operațiuni la ATM/MFM/POS sau cumpărături online, noul card are atașate o serie de beneficii asociate zonei de travel.

Citește și: Guvernul deschide o nouă bancă de stat. Instituţia care va concura cu CEC Bank si Exim Banca Românească

Posesorii noului card de la Exim Banca Românească beneficiază de acces gratuit nelimitat în Business Lounge-urile Mastercard din aeroporturile Henri Coandă și Otopeni București, Timișoara, Sibiu, Cluj și Vienna International Airport și de o intrare gratuită pe an în peste 1.400 de saloane business lounge în aeroporturi din întreaga lume. Cardul vine la pachet și cu asigurări gratuite pentru călătorie și protecția cumpărăturilor cu cardul.

În ceea ce privește programul de recompense, acesta include reduceri la comercianși de top în peste 400 de locații partenere din țară, prin programul Mastercard Premium Collection, și alte avantaje în căătorii în peste 40 de orașe din lume, prin programul Mastercard Priceless Cities.

Cât privește plățile, cardul poate fi înrolat în portofelele digitale Google Pay sau Apple Pay, fiind astfel ușor de folosit pentru plățile cu telefonul la orice POS. Utilizatorii beneficiază de securitate sporită pentru tranzacțiile online prin aplicația de autentificare EximPay și serviciul 3D Secure, iar, pentru o monitorizare în timp real, fiecare plată efectuată poate fi vizualizată imediat în aplicația de Internet/Mobile Banking.

Cardul Mastercard World în EURO  de la Exim Banca Românească este fabricat din material reciclabil, ca parte a strategiei băncii de a oferi produse bancare sigure și sustenabile care să sprijine tranziția către o economie verde.

Citește și: Sfatul economistului Adrian Negrescu pentru românii care păstrează banii în lei sau ”la saltea”. ”Ar fi o prostie, în contextul în care avem cea mai mare inflație din UE”

Exim Banca Românească dispune de un portfoliu de carduri variat, cu produse adaptate diverselor profiluri de clienți, precum:

  • Cardul Mastercard Standard START, destinat copiilor cu vârsta între 6 și 14 ani, se emite pe numele copilului și poate fi înrolat în portofelele electronice de plată Google Pay și Apple Pay, ceea ce permite realizarea plăților în siguranță cu telefonul mobil. Este ideal pentru încasarea alocațiilor, burselor și a altor beneficii școlare.
  • Cardul Deștept de cumpărături cu un program de până la 12 rate fără bodândă și comision de activare și cu o perioadă de graţie generoasă, de până la 61 zile, în care nu se plăteşte dobândă pentru cumpărăturile la comercianţi (inclusiv pentru rate).
  • Carduri atașate pachetelor de cont curent cu condiții speciale pentru o paletă diversă de clienți, de la studenți, până la pensionari.
  • Mastercard Business Premium, instrument destinat companiilor care îmbunătățește experiența de plată oferind printre cele mai reduse costuri lunare de administrare de pe piață și recompense din categoria premium.

Loading

DIVERSE

Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat de Nicușor Dan

Publicat

la

Adrian Veștea este noul premier desemnat de Nicușor Dan, după ce Eugen Tomac și-a depus duminică dimineață mandatul. Acesta face parte din PNL de 30 de ani și este președintele Consiliului Județean Brașov.

Adrian Veștea, noul premier desemnat de Nicușor Dan

După ce a fost desemnat ca premier, Adrian Veștea a declarat că îşi doreşte un guvern politic care să-şi asume reforme reale şi care să menţină România pe direcţia pro-occidentală.

”Îmi asum această responsabilitate într-un moment de criză politică. Cunosc bine statul român şi ştiu de la firul ierbii care sunt aşteptările oamenilor, care sunt problemele cu care se confruntă şi ce este de făcut. Vin după un parcurs de 30 de ani în Partidul Naţional Liberal. Am fost de la simplu concilier local, la trei mandate ulterior de primar, al treilea mandat de preşedinte de conciliul judeţean şi am avut şi timp de un an jumatate şansa de a fi membru al Guvernului României şi am fost ministru la dezvoltare.

Îmi doresc un guvern politic care să-şi asume reforme reale şi care să menţină România pe direcţia pro-occidentală. Noi suntem a şasea ţară din Europa şi trebuie să punem un accent major pe dezvoltare, ceea ce voi face din prima zi.

Siguranţa românilor şi bunăstarea lor sunt obiectivele mele. Plec la drum cu gândul la toţi primarii din această ţară cu care am lucrat, cu gândul la toţi românii pe care doresc să-i servesc cu loialitate şi responsabilitate. Sunt deschis să discut cu formaţiunile politice, democratice, pro-occidentale, din Parlamentul României”, a declarat noul premier desemnat duminică dimineață.

Citește și Nicușor Dan: Domnul Eugen Tomac și-a depus mandatul, îl desemnez pe domnul Adrian Veștea ca premier

Reamintim că Adrian Veștea ea fost unul dintre liderii PNL care voiau ca partidul să rămână la guvernare, deși parlamentarii au votat moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR și au dat jos Guvernul condus de Ilie Bolojan.

Adrian-Ioan Veștea s-a născut pe 14 decembrie 1973, la  Râșnov. A urmat cursuri  superioare în domeniul economic și administrativ, a absolvit Academia de Studii Economice (ASE) din București și Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu.

Veștea a avut trei mandate de primar al orașului Râșnov între 2004 și 2016. De asemenea, a fost președinte al Consiliului Județean Brașov în 2016, fiind reales în 2020. În timpul mandatelor sale, s-au deblocat și finalizat proiecte majore de infrastructură, cel mai răsunător fiind construcția și operaționalizarea Aeroportului Internațional Brașov-Ghimbav.

În perioada 2023-2024 a fost ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. A deținut funcții de conducere la nivel național în structurile asociative ale administrației, fiind președinte al Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România (UNCJR).

După o pauză în care a activat la București, s-a întors la conducerea CJ Brașov în toamna anului 2024.

În cadrul PNL, a ocupat poziții importante, inclusiv pe cea de secretar general interimar.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Adrian Veștea, noul premier desemnat de Nicușor Dan: ”Îmi asum această responsabilitate”

Publicat

la

Adrian Veștea, noul premier desemnat, face parte din Partidul Național Liberal. Între anii 2023 și 2024, acesta  a deținut portofoliul de ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.

Adrian Veștea: Îmi doresc un guvern politic, care să îşi asume reforme reale

”Vă mulțumesc pentru încrederea acordată. Îmi asum această resposabilitate. Știu care sunt așteptările oamenilor și problemele cu care se confruntă.

Vin după 30 de ani în Partidul Național Liberal.

Îmi doresc un guvern politic, care să îşi asume reforme reale. Și România să își mențină direcția pro-occidentală”, a declarat Adrian Veștea duminică dimineață.

Reamintim că în urmă cu doar o zi, Eugen Tomac și-a prezentat programul de guvernare. Acesta era structurat în 21 de capitole și „o prioritate zero”, care se referă la „reforma administrativ-teritorială”.

 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Nicușor Dan: Domnul Eugen Tomac și-a depus mandatul, îl desemnez pe domnul Adrian Veștea ca premier

Publicat

la

Nicușor Dan a anunțat duminică dimineață că Eugen Tomac și-a depus mandatul și că noul premier desemnat este Adrian Veștea, care face parte din PNL.

Nicușor Dan: Veștea a parcurs toate etapele administrative

”Domnul Eugen Tomac și-a depus mandatul și îl desemnez ca prim-ministru pe Adrian Veștea. Veștea a parcurs toate etapele administrative. Este o persoană care a atras fonduri europene. A dezvoltat Aeroportul din Brașov. Este o persoană care a lucrat mult timp cu bugete și are responsabilitatea bugetelor. Se va achita cu succes de această sarcină.

Vreau să îi mulțumesc lui Eugen Tomac pentru asumare. Nici eu, nici Tomac nu ne-am jucat de-a guvernarea.
În acest moment este clar că o soluție politică este cea potrivită.

Vreau să le mulțumesc celor care erau pregătiți pentru a forma Guvernul”, a declarat Nicusor Dan.

Președintele i-a mulțumit lui Eugen Tomac pentru implicarea din ultimele zile și a transmis că retragerea acestuia nu a fost rezultatul unei lipse de asumare.

„Vreau să îi mulțumesc lui Eugen Tomac pentru asumare și responsabilitate. Și vreau să spun că nici domnul Tomac, nici eu nu ne-am jucat cu guvernarea. Este clar că o soluție politică este cea potrivită”, a afirmat președintele.

Reamintim că în urmă cu doar o zi, Eugen Tomac își anunțase programul de guvernare.

 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Andreea Popescu încă speră la Dan Alexa. Noi detalii despre apropierea dintre cei doi

Publicat

la

Andreea Popescu încă speră că între ea și antrenor ar putea exista mai mult decât o simplă cunoștință și ar încerca să găsească momentul potrivit pentru o discuție serioasă cu acesta.

Andreea Popescu nu renunță la Dan Alexa. Ce face fosta dansatoare ca să-l cucerească pe antrenor

Surse apropiate din anturajul vedeti susțin că, după separarea de Rareș Cojoc, Andreea și-ar fi dorit să se apropie și mai mult de Dan Alexa. Dorința ar fi devenit și mai puternică după ce aceasta a văzut că fostul soț și-a refăcut viața și traversează o perioadă fericită pe plan sentimental.

Numai că lucrurile nu par să evolueze în direcția pe care și-o dorește bruneta. Potrivit acelorași surse citate de cancan, Dan Alexa evită, cel puțin pentru moment, orice situație care ar putea alimenta speculațiile privind o posibilă relație între ei.

Citește și Andreea Popescu aruncă săgeți după ce Rareș Cojoc și-a oficializat noua relație. Vedeta a apărut cu un inel cu diamant pe deget

Persoane din anturajul Andreei spun că aceasta este surprinsă de atitudinea rezervată a antrenorului și nu înțelege de ce acesta evită să petreacă timp în compania ei. Mai mult, de fiecare dată când încearcă să stabilească o întâlnire, Dan Alexa ar găsi diverse motive pentru a amâna momentul. Explicația ar fi aceeași: atenția paparazzilor și teama că orice apariție împreună ar genera un nou val de speculații.

Ea îl acuză că se ferește și nu înțelege de ce, având în vedere că Rareș este asumat cu noua iubită.

În plus, apropiații susțin că Andreea continuă să fie atentă la activitatea antrenorului, inclusiv pe rețelele sociale. Gesturile sale din mediul online nu ar fi trecut neobservate, iar cei din jur spun că nu și-a pierdut complet speranța că situația s-ar putea schimba.

În timp ce Andreea caută răspunsurile pe care și le dorește, Dan Alexa pare concentrat pe propriile proiecte și pe viața sa socială. Recent, antrenorul a participat la un eveniment organizat în Tunari, unde s-a întâlnit cu mai multe persoane apropiate, inclusiv cu o fostă iubită.

Citește și Ea este femeia care l-a făcut pe Rareș Cojoc să zâmbească din nou. Cum și-a găsit liniștea cunoscutul dansator după divorțul de Andreea Popescu

Loading

Citește tot

DIVERSE

Alertă la granița României din cauza dronelor rusești. A fost emis RO-Alert, două avioane au fost ridicate de la sol

Publicat

la

Alertă la granița României din cauza dronelor rusești. În noaptea de sâmbătă spre duminică a avut loc o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective aflate pe teritoriul Ucrainei, în apropierea frontierei cu România.

Alertă cu drone la granița României. A fost emis RO-Alert

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, două aeronave Eurofighter Typhoon ce aparțin Forțelor Aeriene Italiene, dislocate la Baza 57 Mihail Kogălniceanu și aflate în serviciul de Poliție Aeriană, au fost trimise în misiune în cursul nopții.

”Două aeronave de luptă Eurofighter Typhoon ale Forţelor  Aeriene Italiene din Baza 57 Mihail Kogălniceanu, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană, au decolat la ora 00.10, pentru monitorizarea situației aeriene la granița cu Ucraina, ca urmare a observării evoluţiei unui grup de ţinte aeriene, la 12 km est de Vâlcove”, informează MApN într-un comunicat de presă.

Citește și Politico: NATO în alertă din cauza României! Alianța se teme de atacuri cu drone care ar putea viza proiectul Neptun Deep din Marea Neagră

De asemenea, în jurul orei 00.02, locuitorii din nordul județului Tulcea au fost avertizați prin mesaje Ro-alert cu privire la riscurile generate de activitățile militare desfășurate în proximitatea graniței.

Alerta aeriana a încetat la ora 01.11. Aeronavele Eurofighter Typhoon au ateriat în baza Baza 57 Mihail Kogălniceanu la ora 01.44.

Nu au fost raportate pătrunderi neautorizate sau cazuri de impact cu solul al vreunui vehicul aerian.

Citește și Alertă în țările baltice! Noi drone au intrat în spațiul NATO! Populația, avertizată să se adăpostească

Loading

Citește tot

DIVERSE

Eugen Tomac explică de ce vrea să elimine CASS pentru mame: ”Impactul bugetar e minim”

Publicat

la

Eugen Tomac și-a prezentat sâmbătă, 13 iunie, programul de guvernare. Printre măsurile propuse se află atât elminarea CASS pentru mamele cu copii mici, cât și creșterea indemnizației de creștere copil.

Eugen Tomac, despre scutirea mamelor de CASS: Măsura reprezintă un semnal puternic pe care Guvernul îl va da pentru natalitate

Premierul desemnat a explicat sâmbătă seară că scutirea mamelor de plata CASS are un impact bugetar minim, sub 0,02% din PIB, adică aproximativ 400 de milioane de lei.

„Dacă scutim CASS-ul pentru mamele cu copii sub o anumită vârstă, impactul bugetar este minim. Măsura reprezintă un semnal puternic pe care Guvernul îl va da pentru natalitate”, a spus Tomac la Antena 3. 

De asemenea, premierul desemnat a precizat că măsura este una necesară deoarece milioane de români au plecat din țară din motive economice, iar politicile de stimulare a natalității trebuie să fie îndrăznețe.

Pe lângă eliminarea CASS, programul de guvernare al lui Tomac mai include și majorarea plafonului indemnizației de creștere a copilului de la 8.500 de lei la 10.000-12.000 de lei.

”Plafonul nu a mai fost crescut de un deceniu”, a precizat premierul desemnat.

De asemenea, Tomac mai vrea ca angajatorii care angajează părinți cu cel puțin trei copii să beneficieze de o  subvenție de 2.250 de lei pe lună.

Întrebat de unde vin banii, Tomac a explicat că analiza pe care a făcut-o împreună cu specialiștii nu arată un risc bugetar major și că ținta de deficit de 6,2% pentru 2026 va fi menținută.

„Cred că este foarte important să dăm acest semnal către cei care sunt îndreptățiți să primească din partea statului acest suport”, a mai spus premierul desemnat.

Citește și Premierul desemnat Eugen Tomac vrea să anuleze măsurile lui Bolojan privind taxarea mamelor. Propune eliminarea CASS și majorarea indemnizației de creștere a copilului. Ce prevede programul de guvernare

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend