NATIONAL
Dănuț Pop, președintele PER critică `atitudinea colonialistă` a guvernanților români, care nu sunt capabili să valorizeze Marea Neagră și Delta Dunării

Publicat
acum 3 aniin
De
admin
Dănuț Pop, liderul Partidului Ecologist Român critică atitudinea colonialistă a guvernanților români, care nu sunt capabili să valorizeze Marea Neagră și Delta Dunării.
DIVERSE
Marea FINALĂ Românii au talent, sezonul 15. Ianis Pîrșe, moment magic la țambal: „Ai cântat dumnezeiește!”

Publicat
acum 31 de minutein
23 mai 2025

Ianis Pârșe a ajuns în marea finală de la Românii au talent la doar 13 ani și a dovedit întregii țări că pasiunea este mai presus deorice. Tânărul i-a uimit pe jurați și telespectatori cu momentul său excepțional la țambal.
Andra: „E foarte frumos ce s-a întâmplat aici. Ai învățat să iubești țambalul. Ador genul ăsta de profesor, care e cu sufletul aici. Felicitări pentru ce faceți împreună!”
Andi Moisescu: „Ianis, ești un băiat minunat. Ești foarte talentat și ai ceva de rockstar în tine”.
Dragoș Bucur: „Ai toate șansele, Ianis, să ajungi mândria țării. Ești foarte bun!”
Mihai Bobonete: „Tu ai cântat dumnezeiește! Bravo!”
Cine este Ianis Pîrșe de la Românii au talent
Ianis a descoperit țambalul la 11 ani, iar de atunci a început să își dedice timpul pentru a învăța și a se perfecționa la acest instrument. Talentul său este înrădăcinat în familie, fiind moștenit de la unchiul său, și crede că acest dar este o binecuvântare divină. Este elev, dar își petrece majoritatea timpului studiind țambalul, luând lecții particulare cu profesoara sa, doamna Nicoleta Tudorache, pe care o apreciază enorm.
Părinții i-au fost alături de la bun început, susținându-l în fiecare pas al parcursului său muzical. De-a lungul timpului, Ianis a participat la mai multe concursuri și eveinimente muzicale câștigând premii importante, printre care și locul I la concursul de muzică populară „Rădăcini”.
Chiar dacă a mai avut ocazia să se prezinte în fața publicului, Ianis nu a avut până acum șansa de a apărea la televizor, iar Românii au talent reprezenta pentru el o oportunitate uriașă.
Dacă ar câștiga premiul cel mare, Ianis are de gând să investească banii în cariera sa, dorindu-și să-și îmbunătățească tehnica ți să-și urmeze visul.
DIVERSE
Lucrul complet interzis în fața sau spatele blocului. Vecinii te pot reclama în orice moment dacă nu și-au dat acordul

Publicat
acum o orăin
23 mai 2025

Potrivit legislației în vigoare, spațiile verzi din fața blocului sunt parte din domeniul public sau privat al statului sau al administrației locale, iar întreținerea lor intră, în mod oficial, în atribuțiile primăriilor. Cu toate astea, locatarii nu sunt excluși complet: aceștia pot intervenit, dar doar cu repspectarea unor reguli clare.
Amenajările, fie că vorbim despre plantarea de flori sau arbori, montarea de mobilier urban sau instalarea de sisteme de irigație, trebuie aprobate de Adunarea Generală a Asociației de Proprietari. Orice inițiatică trebuie discutată colectiv și armonizată cu reglementările urbanistice locale, potrivit capital.ro.
Citește și: Amenzi uriașe pentru românii care stau la bloc. Nu ai voie să mai faci asta pe scara blocului
Un exemplu bun în acest caz este cel al unui locatar din Sectorul 3 al Capitalei, care a fost vizat de mai multe ori de Poliția Locală, după ce a fost reclamat de o vecină. Bărbatul transformase grădina din fața blocului într-un mic colț de relaxare, cu flori, arbuști, o măsuță cu scaune și un sistem de supraveghere video.
Bărbatul nu a fost sancționat, dar inițiativa a provocat reacții împărțite în bloc. Unii locatarii au apreciat efortul de înfrumusețare, în timp ce alții s-au plâns de camerele de supraveghere și de prezența unui obiect decorativ cu formă controversată. Autoritățile nu au aplicat nicio amendă, dar cazul arată cât de fine sunt limitele între implicare și încălcarea legilor.
Citește și: Reguli importante pentru cei care locuiesc la parterul blocului. Ce nu au voie să facă
Lovitură dură pentru românii care stau la bloc. Amenda este 6000 de lei în 2025, legea te arde la buzunar
DIVERSE
PSD la guvernare? Daniel Băluță: ”Interesele statului sunt mult mai importante decât statusul partidului”

Publicat
acum 2 orein
23 mai 2025

Intră la PSD la guvernare? Teoretic, așa se anunță, cel puțin din declarațiile prim-vicepreședintele PSD, Daniel Băluță.
Întrebat despre șansele ca social-democrații să intre la guvernare, Băluță a spus că ”există mai multe variante”.
”Din punct de vedere practic, sunt convins că fie la guvernare, fie cu suport din Parlament, PSD va susține 100 la sută guvernul și prim-ministrul pe care președintele îl va desemna”, a spus el, la digi24.
În același context, prim-vicepreședintele celui mai mare partid din România a subliniat că, din punctul său de vedere, este extrem important ca PSD să intrae la guvernare.
”Chiar dacă astăzi PSD nu este în cea mai fericită situație, chiar dacă am pierdut extrem de mulți alegători, mi se pare că interesele statului sunt mult mai importante decât statusul pe care astăzi Partidul Social Democrat îl are.
Putem rezolva problemele noastre interne din mers și să asigurăm această stabilitate”, explicat Daniel Băluță.
Liderul social-democrat a argumentat și prin faptul că oamenii de afaceri au cerut intrarea la guvernare.
”Oamenii de afaceri ne-au cerut să intrăm la guvernare. Oamenii de afaceri au nevoie de stabilitate. Comunitatea aceasta are nevoie de un semnal din partea Partidului Social Democrat, care, de altfel, de-a lungul timpului, a asigurat în diverse situații stabilitatea în România”, a spus Băluță.
Pe de altă parte, întrebat de ce PSD nu dă un răspuns clar privind participarea la viitoarea guvernare, prim-vicepreședintele social-democraților a spus că aceștia nu pot răspunde dacă nu sunt întrebați direct în legătură cu acest subiect.
”Poate că urmează anumite negocieri, nu putem să răspundem, dacă nu suntem întrebați direct. Întrebările încă nu au venit. Nu avem de unde să știm ce se va discuta, doar speculăm în momentul acesta. Sunt convins că răspunsul pe care îl așteptăm va veni după ce vor avea în mod efectiv loc aceste discuții.
Față de colegii de la PNL, am evitat în Partidul Social Democrat un ‘festival al democrației’. Competiția în orice partid este benefică”, a răspuns el.
Daniel Băluță a adăugat că PSD ”va înțelege mesajul alegătorilor”.
”Eu spun că peste 50 la sută Partidul Social Democrat va intra la guvernare. Am această convingere, îl cunosc pe Sorin (Grindeanu, șeful interimar al PSD – n.r.), îi cunosc pe colegii mei, sunt niște oameni extrem de raționali”, a conchis el.
DIVERSE
Marea FINALĂ ROMÂNII AU TALENT. Miruna Ungureanu a interpretat impecabil una dintre cele mai cunoscute piese din istorie: „Dacă așa cântă un copil de 10 ani…”

Publicat
acum 2 orein
23 mai 2025

Jurații au rămas mască când au auzit cum cântă Miruna Ungureanu, o fetiță de numai 10 ani, în finala de la Românii au talent.
Andra: „Dacă așa cântă un copil de 10 ani, lăsăm armele jos și plecăm acasă… Mă declar fana ta”.
Andi Moisescu: „Suntem martorii nașterii unuia dintre cele mai mari staruri. Miruna rămâne apariția din acest sezon”.
Mihai Bobonete: „Extraordinar! Cred că momentul ăsta va deveni viral pentru sezonul acesta. Drumul tău nu se oprește aici”.
Dragoș Bucur: „Eu nu am întâlnit care să stăpânească scena așa de bine ca tine”.
Cine este Miruna Ungureanu de la Românii au talent
Miruna Ungureau are doar 10 ani și și-a descoperit pasiunea pentru muzică pe când avea 5 ani. Căuta diverse melodii pe internet și apoi le interpreta în fața părinților. Îi plăcea să asculte și muzică la căști. La vârsta de 8 ani, părinții au înscris-o la o școală de canto și a ajuns deja la un nivel superior.
Miruna iubește scena. Explorează diverse stiluri muzicale, de la jazz și pop până la musicaluri, iar anul acesta a încercat și rock-ul. A avut o scurtă experiență și în teatru, care i-a plăcut foarte mult, dar nu a avut timp să se dedice în totalitate. Acum, urmează cursuri de pian și tob. A participat și la o prezentare de modă, dar nu s-a simțit în largul ei în hainele pe care le-a purtat și consideră că modelingul nu este pentru ea.
[embedded content]
DIVERSE
Atenţie la fluturașul de salariu! De ce trebuie păstrat 10 ani pentru a fi sigur de pensie şi alte drepturi vitale din Codul Muncii

Publicat
acum 2 orein
23 mai 2025

Fluturașul de salariu, documentul eliberat de angajator la plata salariului, include detalii esențiale despre relația de muncă, precum tipul de contract, datele angajatorului și ale angajatului, deducerile (precum prevederi pentru pensie sau TFR), alocațiile familiale și salariul net.
Conform codului civil, drepturile privind retribuțiile se prescriu în 5 ani de la data la care trebuia efectuată plata, cu excepția unor situații precum indemnizația substitutivă de concediu, unde prescripția este de 10 ani.
Această perioadă de 5 ani începe de la încetarea relației de muncă în sectorul privat, în timp ce pentru sectorul public, prescripția începe a doua zi după ce salariul ar fi trebuit plătit.
Această distincție pentru angajații publici vine dintr-o precauție mai mare de a nu-și pierde locul de muncă, justificând astfel amânarea începerii perioadei de prescripție până la terminarea relației de muncă.
Documentele numite în Italia „busta paga”, fluturașii de salariu, sunt, de asemenea, vitale pentru a dovedi contribuțiile neplătite la pensie de către angajator.
Până la 5 ani după neplată, contribuțiile sunt plătite automat, dar după această perioadă, angajatul trebuie să demonstreze existența relației de muncă pentru a plăti contribuțiile datorate.
Astfel, conform La legge per tutti, este recomandat ca fluturașii de salariu să fie păstrați pentru un termen de până la 10 ani pentru a asigura acoperirea oricăror necesități legate de pensie sau litigii legate de salariu.
Salarii 2025. Veste bună pentru românii din Italia! Cu cât se măresc lefurile

Horoscopul băftoşilor. Cât de norocos eşti în funcţie de zodie. Bogăţia pică din cer

Marea FINALĂ Românii au talent, sezonul 15. Ianis Pîrșe, moment magic la țambal: „Ai cântat dumnezeiește!”

Lucrul complet interzis în fața sau spatele blocului. Vecinii te pot reclama în orice moment dacă nu și-au dat acordul

PSD la guvernare? Daniel Băluță: ”Interesele statului sunt mult mai importante decât statusul partidului”

Marea FINALĂ ROMÂNII AU TALENT. Miruna Ungureanu a interpretat impecabil una dintre cele mai cunoscute piese din istorie: „Dacă așa cântă un copil de 10 ani…”

Doliu la PSD Argeș! Val de plecări din funcții cheie în frunte cu Bucura Oprescu și Ioana Făcăleață

VIDEO | POLIȚIA Argeș complice cu CJ Argeș – La un pas de tragedie pe Podul Groazei

Rezultate finale la Albeștii de Argeș, prezidențiale 2025 – Cu cât a câștigat George Simion

Rezultate finale la Curtea de Argeș, prezidențiale 2025 – Nicușor Dan, preferatul regalilor

Argeșul celebrează victoria lui Nicușor Dan și dispariția PSD+AUR: Restaurantele fac azi cinste după înfrângerea PSD și AUR în orașele județului

VIDEO | Incendiu violent la Poienarii de Argeș – Casă făcută scrum

VIDEO | Acțiune de salvare extremă a jandarmilor montani argeșeni împreună cu Salvamont Argeș

VIDEO – VIAȚA BATE FILMUL! Tânăr dispărut în urmă cu 9 ani , găsit de jandarmii argeșeni

VIDEO | Un șofer de Audi a plecat cu tot cu pompă după ce și-a alimentat mașina

VIDEO | Percheziții la traficanții de droguri din Argeș – 8 persoane duse la audieri de mascați
PITEȘTI


Barajul Vidraru va fi golit complet – SCENARIU DE GROAZĂ: Ce s-ar întâmpla dacă barajul Vidraru ar ceda?
– În 20 de minute Curtea de Argeş şi Valea Danului ar fi acoperite în totalitate de ape. În 72...


ARGEȘ | Panouri fotovoltaice și facturi mai mici? Aici găsești partenerul tău pentru energie verde acasă!
Esti din Argeș sau de oriunde din România și visezi la facturi mai mici la energie și la o independență...


VIDEO | PERCHEZIȚII ÎN ARGEȘ ÎNTR-UN DOSAR DE CONTRABANDĂ
În această dimineață, 20 mai, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș, sub supravegherea unui procuror din...


Argeșul celebrează victoria lui Nicușor Dan și dispariția PSD+AUR: Restaurantele fac azi cinste după înfrângerea PSD și AUR în orașele județului
O val de bucurie a cuprins orașele Pitești și Curtea de Argeș, după ce rezultatele alegerilor prezidențiale au arătat o...
Curtea de Argeș


Grindina a făcut ravagii la Cicănești – Votul pentru Simion a adus grindină, spun oamenii
Un episod violent de vreme rea cu căderi de grindină a lovit vineri seara comuna Cicănești, provocând pagube însemnate în...


În sfârșit! SE ALEGE NOUL VICEPRIMAR LA CURTEA DE ARGEȘ – Cine va fi acesta?
La aproape un an de la alegerile locale și la jumătate de an de la depunerea jurământului noului legislativ, Consiliul...


VIDEO | Accident spectaculos la Mușătești
Accident spectaculos in aceasta dimineață în comuna Muțătești. Din cauza neadaptării vitezei la cobdițiile de drum, un autoturism s-a răsturnat...


ACUM ! Autoturism răsturnat la Mușătești!
În urmă cu puțin timp, pompierii de la Detașamentul Curtea de Argeș au intervenit cu o autospecială de stingere și...


VIDEO | POLIȚIA Argeș complice cu CJ Argeș – La un pas de tragedie pe Podul Groazei
Un incident șocant petrecut marți seară pe DJ 703H, cunoscut drept „Drumul Groazei PSD”, a readus în prim-plan acuzațiile grave...
Mioveni


Argeș, Alegeri prezidențiale 2025 turul 2 – Comunele fruntașe la vot – VEZI REZULTATE ÎN TIMP REAL
Prezență masivă la vot și în Argeș la alegerile prezidenșiale 2025, Turul 2. Astfel, la ora 9:30 au votat deja...


NU RATA! Bursa Generală a Locurilor de Muncă la Argeș Mall Pitești
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Argeș invită agenții economici interesați să participe la Bursa Generală a Locurilor de...


PREVIZIUNE EXACTĂ! Sondajele Trustului Nostru de Presă, confirmate 100% : Ponta și Simion în Turul II în Argeș
Rezultatele finale ale alegerilor din județul Argeș confirmă previziunile sondajului realizat de Smart Political Consultancy la comanda Ziarului PROFIT și...


Rezultate finale în Argeș alegeri prezidențiale 2025, turul I. Cu cine au votat argeșenii
E șoc în județul Argeș unde au fost centralizate datele din toate cele 527 de secţii de votare. Pe primul...
Câmpulung


Alertă! Bărbat din Argeș dat disparut de tatăl său
La data de 7 martie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Rucăr au fost sesizați de către Chiorcea...


Imagini șocante în Argeș: Șoferi de microbuz surprinși folosind telefoanele la volan, pasagerii în pericol, autoritățile dorm
Siguranța pasagerilor care utilizează transportul public pe ruta Câmpulung-Pitești este pusă în pericol de comportamentul iresponsabil al unora dintre șoferii...


Mașină în flăcări în Argeș – S-A FĂCUT SCRUM
Pompierii de la Punctul de Lucru Rucăr au intervenit azi noapte în comuna Rucăr, strada Lunca Rucărului, pentru stingerea unui...
În Trend
- ACTUALacum 2 săptămâni
BOMBĂ! Cazul sex cu minora se extinde! Răzvan Popescu i-a turnat dar magistrații au decis
- ACTUALacum o săptămână
PSD a umflat de râs și nervi argeșenii! Primarul Panțurescu și „Vuvuzeaua” au bătut 700 metri într-o vizită de lucru la o … pomană!
- ACTUALacum 2 săptămâni
PNL Argeș, bani la greu din donații – VEZI LISTA COMPLETA A CELOR CARE AU DONAT SUME CONSISTENTE – Câți or fi donat și pentru cauze umanitare?
- ACTUALacum 3 zile
Doliu la PSD Argeș! Val de plecări din funcții cheie în frunte cu Bucura Oprescu și Ioana Făcăleață
- DIVERSEacum o săptămână
Mihai Bendeac îl face praf pe Călin Georgescu. „Parazit social, dejecţie umană, fascist cu episoade psihotice, voievod de pe Temu”
- ACTUALacum 2 zile
VIDEO | POLIȚIA Argeș complice cu CJ Argeș – La un pas de tragedie pe Podul Groazei
- ACTUALacum o săptămână
VIDEO | Accident grav în Argeș – Doi elevi de 16 și 17 ani la Spital
- ACTUALacum o săptămână
SURPRZĂ! Unde se deschide primul magazin La Cocoș din Argeș – ANUNȚUL OFICIAL