Conecteaza-te cu noi

DIVERSE

Ce îți rezervă astrele pentru săptămâna 21-27 aprilie? Află ce trebuie să schimbi urgent în viața ta, în funcție de zodie

Publicat

in

Săptămâna aceasta aduce sfaturi valoroase pentru fiecare semn zodiacal, cu învățăminte care ne ajută să navigăm mai ușor prin provocările zilnice.

Fiecare zodie va experimenta momente de reflecție și decizii importante, iar astrele ne îndeamnă să ne ascultăm intuiția, să fim răbdători și să punem în prim-plan bunăstarea noastră și a celor din jur.

De la curajul Berbecului până la sensibilitatea Peștilor, fiecare zodie mai are ceva de învățat sau de împărtășit în această săptămână.

Citește și: Mesaj săptămânal RUNE pe ZODII, 21-27 aprilie 2025. Ești pe drumul cel bun, iar eforturile tale vor fi răsplătite din plin

Berbec 

Această săptămână îți cere mai mult curaj, dragă nativ în Berbec. Este momentul să îți exprimi opiniile și sentimentele cu voce tare, fără teama de a te impune.

Încearcă să te faci auzit în fața celor care te pot influența. Acesta poate fi un moment favorabil pentru a rezolva conflicte mai vechi sau pentru a-ți reafirma autoritatea. Numărul norocos al săptămânii: 13

Taur 

Taurii vor avea o săptămână destul de solicitantă, în care trebuiesă ia decizii importante. Dacă simți că ești nevoit să faci alegeri complexe, nu ezita să te consulți cu persoana în care ai cea mai mare încredere. Având o părere obiectivă alături te va ajuta să iei decizii mai clare. Numărul norocos: 10.

Gemeni 

Pentru Gemeni, săptămâna aceasta vine cu o lecție de autoacceptare. Nu îți mai face procese de conștiință pentru că nu ai fost suficient de clar în fața celor din jur sau nu ai demonstrat afecțiunea pe care o simți. Uneori, intențiile tale bune sunt mai importante decât cuvintele pe care le spui. Cifra norocoasă: 1.

Rac 

Racii trebuie să se concentreze asupra sănătății lor mentale și fizice. Renunță la obiceiurile care îți dăunează, chiar și la cele care pot părea nevinovate la prima vedere. Fă loc pentru lucrurile care îți aduc pace interioară și te fac fericit. Acesta este momentul ideal pentru a te reconecta cu ceea ce contează cu adevărat. Cifra norocoasă: 9.

Leu

Leii trebuie să aibă mai multă răbdare cu cei din jur, mai ales cu aceia care nu se mișcă la fel de repede sau eficient ca ei. Nu totul se întâmplă în ritmul tău, iar uneori este necesar mai multă meticulozitate. Nu grăbi lucrurile, pentru că, adesea, graba strică treaba. Cifra norocoasă: 4.

Fecioară 

Fecioarele sunt sfătuite să pună mai des propriile nevoi pe primul loc. Chiar dacă acest lucru poate părea egoist, este important să te gândești și la tine însuți. Ai tendința de a pune mereu pe alții înainte, dar acum este timpul să îți acorzi și ție atenție. Cifra norocoasă: 6.

Balanță

Balanțele ar trebui să evite reacțiile impulsive. Dacă cineva te scoate din sărite, nu reacționa imediat. Lasă timpul să treacă și lasă fiecare să își înfrunte propriile acțiuni. Un comportament calm și rațional va fi cheia pentru a traversa această perioadă. Numărul norocos: 33.

Scorpion 

Scorpionii sunt sfătuiți să fie mai înțelepți și smeriți cu cei care au nevoie de ajutor. Nu toți sunt la fel de capabili ca tine și, uneori, o abordare empatică poate face minuni. Arată mai multă compasiune față de cei care nu se descurcă la fel de bine. Cifra norocoasă: 7.

Săgetător 

Săgetătorii trebuie să își asculte vocea interioară în această săptămână. Intuiția ta este mai puternică decât rațiunea și va fi esențial să o urmezi atunci când trebuie să iei o decizie importantă. Fii deschis la semnalele pe care ți le transmit astrele și nu te teme să faci alegerea pe care o simți în adâncul inimii. Cifra săptămânii: 5.

Capricorn 

Pentru Capricorni, este important să nu judece obiceiurile celor din jur. Chiar dacă rutina lor poate părea ciudată sau haotică pentru tine, fiecare are propriul mod de a face față provocărilor. În loc să critici, încearcă să le oferi un spațiu personal și înțelegere. Cifra norocoasă: 2.

Vărsător 

Vărsătorii pot fi un far de lumină în această săptămână pentru cei din jurul lor. Dacă te confrunți cu persoane mai dificile sau cu atitudini negative, răspunde cu un zâmbet și o vorbă bună. Puterea ta de a influența starea de spirit a celor din jur poate aduce un val de pozitivitate. Numărul norocos: 100.

Pești

Pentru Pești, săptămâna aceasta vine cu un avertisment. Nu promite nimic ce nu poți duce la bun sfârșit. Este important să fii sincer cu tine însuți și cu cei din jur, pentru a evita să dezamăgești. Fii realist și nu te încărca cu angajamente pe care nu le poți respecta. Cifra norocoasă: 8.

Această săptămână este plină de lecții valoroase pentru fiecare semn zodiacal, iar astrele ne îndrumă să acționăm cu înțelepciune, răbdare și sinceritate. Să profităm de aceste momente pentru a evolua și a învăța din provocările zilnice, ne îndeamnă editorii de la fanatik.ro.

Citește și: Horoscop rune pentru ziua de Paște. Este recomandată o călătorie. Vești bune vin spre tine

 

Loading

DIVERSE

Lucrările la autostrăzile A8 și A3 vor fi oprite pe perioadă nedeterminată. UMB ar fi blocat toate plățile pentru șantierele de care se ocupă

Publicat

in

UMB, cel mai mare constructor de autostrăzi din România, va opri lucrprile pentru autostrăzile A8 și A3 pe perioadă nedeterminată. Mesaje despre acest subiect circulă deja printre muncitori.

Citește și: Salarii 2025. Muncitorii de pe șantierul autostrăzii Sibiu-Făgăraș primesc 9.000 de lei în mână, plus alte bonusuri

UMB oprește lucrările pe perioadă nedeterminată

Potrivit discuțiilor purtate de muncitori, făcute publice pe pagina de Facebook „Drum Expres Focșani-Brăila-Constanța”, UMB a blocat toate plățile pentru șantierele de care se ocupă: A3, Autostrada Transilvania și A8, Autostrada Unirii.

„A încetat orice plată… nu se mai fac comenzi… s-a blocat tot financiar și pe A8 s-a spus că vor intra mai devreme cu o săptămâna în vacanță, pe termen nedeterminat, deși vacanța era de o săptămână”, a scris unul dintre angajați într-o conversație postată ulterior pe Facebook.

Diurnele șoferilor nu ar mai fi plătite, iar muncitorii nu au primit clarificări referitoare la plata salariilor: „Vom vedea săptămâna viitoare ce se va întâmpla, fiind 15 zi de salariu”.

Singurul șantier al UMB la care lucrările nu se vor sista este cel de pe „lotul urșilor” al autostrăzii A1 Lugoj – Deva.

În februarie 2025, ministrul transporturilor Sorin Grindeanu a anunșat că pe pe întreg șantierul A1 Lugoj – Deva, cu o lungime totală de 13,13 km, sunt mobilizați 600 de angajați și 300 de utilaje, și „se lucrează 24/7, 7 zile pe săptămână”.

Cu toate astea, două luni mai târziu, compania UMB a anunțat faptul că finalizarea autostrăzii A1 Lugoj – Deva va fi amânată până în 2027.

Citește și: Noi imagini de pe șantierele Autostrăzii Bacău-Pașcani. Vești bune de la ministrul Grindeanu. Când ar putea fi gata noua rută / VIDEO

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

Mihaela Bilic dezvăluie ce trebuie să faci ca să slăbești eficient: „Mănâncă mai puțin și mișcă-te mai mult!”

Publicat

in

Mihaela Bilic a vorbit despre o teorie dezvoltată de specialiștii americani care stă la baza slăbitului. Medicul nutriționist a oferit detalii despre această dietă, subliniind faptul că numărul de calorii consumate contează foarte mult.

„Teoria pe care se bazează slăbit a fost stabilită de americani acum mai bine de jumătate de secol și spune așa: mănâncă mai puțin și mișcă-te mai mult! Apoi tot ei au venit cu moda lui ‘low fat și au acuzat grăsimile ca fiind vinovate de kilogramele în plus, pentru că au 9 cal/g. Oamenii au mâncat dietetic, dar s-au îngrășat mai tare. Vinovatul este zahărul (fructoza), are 4 cal/g dar e capabil să producă mai multă grăsime de depozit decât lipidele alimentare!

Contează numărul de calorii din dietă? Cu siguranță, dar slăbitul e mai complicat de atât. Să zicem că iei decizia să consumi sub 1000cal/zi. Contează din ce provin ele? Oh, daaaa! Dacă provin din zahăr, slăbitul va fi anevoios. Dacă provin din carbohidrați/amidon combinați cu grăsime, tot nu slăbim eficient. Dacă elimini făinoasele și zahărul, dar mănânci proteine și grăsimi, ce să vezi, slăbești văzând cu ochii. Deci până la urmă o calorie nu e doar o calorie!”, a explicat Mihaela Bilic pe Facebook.

Citește și: Ordinea în care se pun ingredientele pentru supa de găluște. Regula gospodinelor pricepute pentru un gust desăvârșit

Nutriționista a precizat că un rol important în dietă îl are și canitatea de mâncare consumată. Medicul i-a sfătuit pe oameni să mănânce la 4-5 ore, fără alte gustări între mese.

„Un alt aspect îl reprezintă volumul de mâncare consumat. Să ne întoarcem la dieta noastră sub 1000cal/zi. Dacă mâncăm doar legume, 1000cal înseamnă 3-5 kg, adică un castron sau un lighean. Însă aceleași 1000cal pot însemna 250g salam de Sibiu sau 150g fistic/migdale.

Întrebarea este: ce alegem? Eu cred că nu e ok să-ți umpli stomacul cu alimente sărace în calorii, dar care au un volum mare. Când suntem obișnuiți să mâncăm mult, sațietatea va apărea când stomacul e plin, nu când am atins aportul optim de calorii.

Cu alte cuvinte, cu cât mâncăm mai mult, cu atât vom fi tentați să consumăm volume mari de alimente, indiferent câte calorii conțin- există riscul să înfuleci cu aceeași ușurință și un castron de fasole verde și un castron de cartofi prăjiți. Soluția e undeva la mijloc.

Slăbești dacă ajustezi ritmul meselor și cantitatea de mâncare de la fiecare masă. Important este să mănânci mai rar și mai puțin cantitativ- ceea ce înseamnă automat mai puține calorii. Puțin și bun, asta cred că e soluția!”, a mai spus nutriționistul.

Citește și: Secretul celor mai gustoase pârjoale moldovenești. Ce să pui în compoziție, rețeta îți cucerește papilele gustative

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

EXCLUSIV România TV, acasă la Nicușor Dan. Primarul Capitalei nu se dă în lături de la treburile casnice: „Rufe mai rar, vase mai spăl”

Publicat

in

Nicușor Dan, partenera sa, Mirabela Grădinaru, și cei doi copii ai lor locuiesc împreună, cu chirie, într-un apartament de aproximativ 75 de metri pătrați, după cum a declarat chiar edilul Capitalei. Într-un interviu exclusiv pentru România TV, cei doi au dezvăluit detalii din viața lor personală, dând dovadă că sunt o familie normală, cu un stil de viață obișnuit.

Mirabela Grădinaru a dezvăluit că l-a cunoscut pe tatăl copiilor săi pe când era studentă, în club, în urmă cu 20 de ani.

„Într-o seară, sfârșit de sesiune, s-a întors o prietenă din Franța, aveam bilet la tren să mă duc acasă și mă pregăteam să plec spre gară când ea a ajuns, ne-a făcut o surpriză: „fetelor mergem la club”. În club am dansat și de atunci am rămas împreună 20 de ani”, a dezvăluit Mirabela Grădinaru, soția lui Nicușor Dan, pentru România TV.

Citește și: BOR anunță că nu se amestecă în alegerile prezidențiale, după ce ÎPS Teodosie a ținut o slujbă pentru AUR la Constanța

Întrebat de ce nu s-a căsătorit până acum cu partenera sa, cu care are doi copii mici, candidatul independent la alegerile prezidențiale a dezvăluit că acest moment important necesită, din punctul său de vedere, mai multă liniște, de care până acum nu a avut parte.

„Necesită un mare moment de liniște pe care nu l-am atins până acum. Mai puțin decât mi-aș dori (n.r. cât timp petrece cu familia), încerc să compensez în weekend. Ne trezim la 7, la 7:45 plec cu fetița către școală. Mirabela duce băiețelul la grădiniță, după care mă întorc pe la 8 seara, asta înseamnă că îi mai prind până la 9 jumate când se culcă ei”, a declarat Dan.

Nicușor Dan a vorbit pentru România TV și despre copilăria sa. Actualul primar al Capitalei spune că a avut o copilărie frumoasă, fiind de asemenea și o perioadă în care a învățat să facă tot felul de munci gospodărești, precum săpatul, strânsul fânului sau chiar cositul fânului: „Eu m-am născut în Făgărași, într-un sat care a fost preluat de orașul Făgăraș, care se numește Galați. Acolo am copilărit, ne mai lua tata la sapă, la coasă și… o copilărie fericită. Peste vară ne duceam la bunici, într-un sat la 10 kilometri de Făgăraș, ne plăcea mai mult pentru că bunicii nu ne puneau la treabă”.

„Filozofia mea în viață este să mă concentrez la lucuri importante. Lucrurile astea casnice pe mine nu mă deranjează. Rufe mai rar, vase mai spăl. Foarte puțin, omletă (n.r. dacă știe să gătească), odată i-am făcut fetiței cașcaval pane. Știu să schimb roata mașinii, lucruri din astea știu să fac. S-a desprins chiuveta din baie, s-a desprins de perete, repede am pus niște chingi acolo, 50 de ani garanție. Tata a insistat, vei fi un bărbat, trebuie să știi să faci orice: să dai cu sapa, cu bidineaua, să strângi fânul” a adăugat acesta.

Mirabela, partenera acestuia, are numai cuvinte de laudă la adresa primarului Capitalei și spune despre acesta că este cel mai bun prieten al său. Dincolo de viața de familie, Mirabela este o femeie simplă, cu preocupări obișnuite, care în timpul liber merge cu prietenele și copiii în parc.

„Cel mai bun prieten al meu este Nicușor. Am grupul meu de prietene, mai ales că și ele au copii. Spre deosebire de Nicușor, eu mă întâlnesc aproape zilnic după orele de birou în parc cu prietenele, cu copiii. Nu m-am pregătit (n.r. să fie prima doamnă), nu știu dacă există o școală pentru așa ceva, dar eu sunt pregătită să-mi trăiesc viața. Tot ce îmi oferă viața, eu sunt pregătită să primesc cu bucurie. La salon, în ultimii ani, de când avem copii, nu mai prioritizez”, a declarat Mirabela Grădinaru.

Citește și: Cu cine votează Victor Ponta pe 18 mai: „Credeam cu Simion, dar s-a trezit să mă facă cu ou și oțet. I s-a urcat la cap”

La rândul său, Nicușor Dan recunoaște că partenera sa înseamnă enorm de mult pentru el și a dezvăluit că se vede ginere în viitor, dar că nunta va fi una extrem de discretă.

„Foarte mult (n.r ce înseamnă Mirabela pentru el). E un echilibru pe care mi-l dă și este mama copiilor, cea care stă cu ei 90% din timp. Desigur, da (n.r dacă se vede ginere). Când o să fie, o să fie numai în familie, fără paradă (n.r despre nuntă)”, a mai declarat candidatul independent, pentru România TV.

Loading

Citeste mai mult

ACTUAL

Ultima Oră: Cutremur puternic în România

Publicat

in

Un cutremur semnificativ a zguduit România în urmă cu puțin timp. Seismul, cu o magnitudine de 4,2 grade pe scara Richter, s-a produs la ora exactă 21:34:58.

Epicentrul cutremurului a fost localizat în binecunoscuta zonă seismică Vrancea, o regiune activă din punct de vedere tectonic. Adâncimea la care s-a produs seismul a fost de 124,5 kilometri, o caracteristică a cutremurelor intermediare din această zonă.

Deocamdată, nu au fost raportate imediat pagube materiale semnificative sau victime

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

Andrei Caramitru, avertisment dur pentru români: „O să mâncați din gunoaie, voi nu vă dați seama?”

Publicat

in

Analistul economic Andrei Caramitru a făcut o paralelă între România și Grecia, îndemnându-i totodată pe români să se gândească foarte bine la cum își doresc să fie viitorul țării noastre.

„Salariile și pensiile merg doar în sus nu ? Ca vă promit unii ca o să fie bine nu? Ia uite frate salariile anuale brute din Grecia. Ba baiatule . Ah stai – au pierdut și juma de milion de tineri care nu și-au găsit loc de muncă au fugit în diaspora între timp.

E rău la ei din 2008. Aproape 20 de ani. Și își revin? Păi nu prea. Și ei au EUR băi sunt șmecheri nu noi cu leul înțelegi? Care se poate prăbuși peste noapte nu așa încetisor. Una e să ai eur alta e să ai leu înțelegi???!

Citește și: Ce se va întâmpla cu pensiile şi salariile românilor. Andrei Caramitru anunţă apocalipsa: „E deja mult prea târziu să evităm aşa ceva”

Și să știi! Poporul acolo – a făcut scandal poporul! Nu a ales oameni echilibrați să negocieze situațiunea. Nuuuu. Au votat extremisti suveranisti – să lupte pentru popor! Styrza care s-a luptat cu globalistii de aia au zis ok nu-i bai nu vreti bani nu va dam bani. E ok, nu vă enervați. Nu mai dăm însă ce naiba – dacă ne scuipați și înjurați. Vă urăm succes. Sunați-ne când v-ați calmat.

De nu mai erau bani în bancomate la ăia – aveau limită 100 de eur pe zi stăteau la coadă frățioare la bancomate. Mâncau ulei de măsline cu frunze înțelegi? Până ce suveraniștii au venit în genunchi s-au făcut de rahat și costul a fost de 3 ori mai mare așa.

Băi și suveraniștii lor măcar aveau școală doctorate alea alea. Nu erau madam de la pot avocatul diliman, Mesia, galeristul și stegarul dac da ?”, a scris Andrei Caramitru pe pagina sa de Facebook.

Citește și: Mircea Cărtărescu, șocat de rezultatul primului tur: „O sinucidere colectivă. Ar fi un miracol ca Nicușor Dan să câștige”/ Andrei Caramitru: „Dacă o luăm pe arătură, e prăpăd. Foamete!”

Caramitru își continuă mesajul la fel de dur.

„Hai ba votați cu patrioții ba ! O să mâncați din gunoaie voi nu vă dați seama? Mergeți înapoi la sapă și găini toți – de foame! Măcar grecii au mare poți pescui ușor pești. Aici pescuiești ce? Mure de pădure și melci din șanț .

Apa, glod, mure și cai! Asta va aștepta! Să căutați mure de pădure ca să aveți ce mânca!!!! Melci, broaște și găini! Dacice ba! Pe suveranism ce naiba!”, a scris analistul pe pagina sa de Facebook.

Loading

Citeste mai mult

DIVERSE

BOR anunță că nu se amestecă în alegerile prezidențiale, după ce ÎPS Teodosie a ținut o slujbă pentru AUR la Constanța

Publicat

in

Biserica Ortodoxă Română a transmis că nu se implică în alegerile prezidențiale, spunând că evită să se implice în susținerea publică a oricăruia dintre candidați, potrivit unui comunicat de la Patriarhia Română. Mesajul vine la scurt timp dipă ce ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a ținut o slujbă la sediul AUR din Constanța și le-a urat acestora să se vadă cu bine și după alegerile prezidențiale, „când o fi un rezultat sănătos”.

Citește și: Miting pentru susținerea lui Nicușor Dan în Piața Victoriei. Jandarmeria a sesizat AEP pentru propagandă electorală

„Biserica Ortodoxă Română îşi reafirmă clar neutralitatea în timpul campaniilor electorale, prin delimitarea de orice act de politică partinică şi prin evitarea implicării în susţinerea publică a vreunuia dintre candidaţii care participă la competiţia electorală prezidenţială,” potrivit mesajului publicat de agenția de presă a Patriarhiei Române.

„Respectăm votul fiecărei persoane, deoarece acesta reflectă credinţa, convingerile şi opţiunea acesteia, fiind o manifestare a unui drept democratic consfinţit prin lege. Aşadar, îi îndemnăm pe toţi cetăţenii români să-şi exercite în mod liber, paşnic şi responsabil dreptul la vot, pentru binele poporului român”, a mai scris instituția în comunicat.

La Constanța, ÎPS Teodosie a rostit binecuvântări pentru liderul AUR, George Simion, Călin Georgescu și pentru Anamaria Gavrilă, șefa POT, „pentru biserica noastră, pentru neamul nostru, pentru țara noastră”.

Citește și: Simion i-a scris lui Ponta, după ce fostul premier a anunțat că nu-l mai susține pe liderul AUR la prezidențiale: „Votezi cu numărul 1”

În noiembrie 2024, Teodosie a fost sancționat de Sfântul Sinod al BOR și izolat complet de patriarhul Daniel. Sinodul a decis atunci că ÎPS Teodosie nu va mai putea oficia Sfinte Liturghii în alte eparhii, iar ierarhoo BOR nu au voie să accepte invitații în Arhiepiscopia Tomisului.

Într-un document semnat de Patriarhul Daniel, el a fost de asemenea acuzat că nu respectă hotărârile Sinodului și încalcă practicile bisericești.

Loading

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Câmpulung

În Trend