Stai conectat...

NATIONAL

Andreea Dragoman și Adina Diaconu, medalia de bronz la WTT Feeder Havirov

Publicat

la

Perechea Andreea Dragoman/Adina Diaconu a cucerit, marţi, medalia de bronz, în proba de dublu feminin, la turneul WTT Feeder Havirov (Cehia), conform news.ro.

În Cehia, Adina Diaconu şi Andreea Dragoman au trecut în optimi, scor 3-1 (11-9, 11-6, 9-11, 11-6) de echipa Charlotte Lutz/Leana Hochart (Franţa), iar în sferturi au dispus, 3-1 (11-9, 12-14, 12-10, 11-8), de Reina Aso/Kaho Akae (Japonia).

În semifinale, cele două sportive au pierdut, scor 1-3 (14-12, 7-11, 4-11, 5-11) cu Lee Daeun/Choi Hyojoo (Coreea de Sud).

Adina şi Andreea au fost favorite numărul 2 în proba de dublu feminin.

Loading

ACTUAL

SUA intervine pentru a o ajuta pe mama portarului Capului Verde să ajungă la Cupa Mondială

Publicat

la

Autor

Departamentul de Stat al SUA încearcă să o ajute pe mama portarului echipei Capului Verde, Vozinha, să ajungă în Statele Unite pentru a-şi vedea fiul jucând la Cupa Mondială, a declarat marţi un oficial al Departamentului de Stat, potrivit CNN, citat de news.ro.

Vozinha a declarat, după surprinzătorul egal al Capului Verde cu Spania, de luni, că mama sa nu a putut asista la meci deoarece nu şi-a permis să plătească garanţia necesară pentru obţinerea vizei.

„Nu a reuşit să vină aici din cauza vizei… a banilor pe care trebuie să-i plătim pentru viză”, a declarat el reporterilor după meci. „Nu am reuşit să ne organizăm la timp. Mi-ar plăcea să fie aici.”

Capul Verde este una dintre cele 50 de ţări ale căror cetăţeni sunt obligaţi de administraţia Trump să plătească o garanţie de până la 15.000 de dolari, din cauza acuzaţiilor privind rata ridicată a depăşirii termenului de şedere prevăzut de viză.

Întrebat despre declaraţiile lui Vozinha, oficialul a afirmat că nu există nicio înregistrare privind o cerere de viză pentru mama jucătorului. De asemenea, oficialul a precizat că scutirea de garanţie se aplică „tuturor rudelor jucătorilor”.

„Departamentul de Stat al SUA nu are nicio înregistrare privind solicitarea unei vize de către această persoană. Toate rudele jucătorilor sunt eligibile pentru scutirea de garanţie pentru viză, iar Departamentul ia legătura în mod activ cu familia acestui jucător pentru a-i oferi asistenţă în ceea ce priveşte serviciile de vize”, a declarat oficialul.

O sursă familiarizată cu situaţia a declarat că, din câte înţelege, mama lui Vozinha nu deţine în prezent un paşaport valabil şi se află în proces de obţinere a unui astfel de document.

Departamentul de Stat menţionează pe site-ul său că „cerinţa privind garanţia va fi eliminată pentru sportivi şi membrii echipelor – inclusiv antrenori, persoane care îndeplinesc un rol de sprijin necesar şi rude de gradul întâi – care sunt cetăţeni ai ţărilor participante la Cupa Mondială FIFA 2026 şi care demonstrează că îndeplinesc toate cerinţele pentru obţinerea vizei”.

Este o ascensiune fulminantă pentru Vozinha, un jucător de 40 de ani care evoluează în divizia a doua portugheză. El a reuşit şapte parade împotriva Spaniei, punând în dificultate favorita turneului în primul meci al ţării sale la Cupa Mondială.

Mulţi se aşteptau ca Vozinha şi Capul Verde să fie zdrobiţi de campionii europeni, la fel cum Germania a învins duminică, cu 7-1, echipa din Curaçao, aflată la debutul în turneu. În schimb, Vozinha şi fundaşii săi au ţinut în şah talentatul atac spaniol timp de 90 de minute şi au obţinut cel mai important rezultat din istoria fotbalului ţării lor.

Naţiunea de aproximativ 530.000 de locuitori a sărbătorit, iar o mare parte a lumii a dansat alături de ei, ceea ce a dus la o creştere rapidă a faimei portarului, până atunci necunoscut.

Cu puţină încurajare din partea unui post de televiziune brazilian, contul de Instagram al lui Vozinha a crescut de la aproximativ 50.000 de urmăritori la peste 9,7 milioane, conform datelor de marţi după-amiază.

Capul Verde va intra din nou pe teren duminică, împotriva Uruguayului, la Miami.

Loading

Citește tot

ACTUAL

Lista de miniștri pregătită de Adrian Veștea. Cu cine vrea premierul desemnat să meargă în Parlament pentru votul de învestitură (surse)

Publicat

la

Autor

Premierul desemnat Adrian Veștea pregătește deja formula guvernamentală cu care intenționează să se prezinte în Parlament, deși nu este clar dacă dispune de cele 233 de voturi necesare pentru învestirea noului Executiv.

Potrivit unor surse Euronews, lista de miniștri este încă în lucru, iar o parte dintre nume ar putea suferi modificări.

Cine sunt miniștrii propuși de Adrian Veștea

Conform sursei citate, echipa guvernamentală pregătită de premierul desemnat ar urma să includă:

  • Alexandru Nazare – Ministerul Finanțelor

  • Vlad Nistor – Ministerul Culturii

  • Lucian Bode – Ministerul Economiei

  • Alina Gorghiu – Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene

  • Cătălin Predoiu – Ministerul Afacerilor Interne

  • Nicoleta Pauliuc – Ministerul Apărării

  • Luca Niculescu – Ministerul Afacerilor Externe

  • Radu Marinescu – Ministerul Justiției

  • Cristian Pistol – Ministerul Transporturilor

  • Bogdan Ivan – Ministerul Energiei

  • Alexandru Rogobete – Ministerul Sănătății

  • Florin Manole – Ministerul Muncii

  • Florin Barbu – Ministerul Agriculturii

Sursele citate precizează că unele propuneri nu sunt definitive, iar negocierile continuă.

Funcții disputate și negocieri în culise

Potrivit informațiilor apărute până acum, Cătălin Predoiu ar prefera funcția de președinte al Senatului, deși figurează pe lista propusă pentru Ministerul Afacerilor Interne. Aceeași poziție ar fi vizată și de Nicoleta Pauliuc, nominalizată pentru portofoliul Apărării.

În același timp, PSD ar analiza o redistribuire a portofoliilor și nu ar mai dori Ministerul Muncii, unde apare numele lui Florin Manole. Social-democrații ar prefera ca acest minister să revină PNL.

O formulă care amintește de fosta coaliție

Componența vehiculată pentru viitorul Executiv sugerează o posibilă regrupare a fostei coaliții de guvernare. Totuși, contextul politic rămâne complicat. PNL a anunțat că nu mai dorește colaborarea cu PSD, iar USR a transmis că nu va participa la o formulă guvernamentală alături de social-democrați.

Pentru a obține învestitura, Guvernul Veștea are nevoie de minimum 233 de voturi în Parlament. Misiunea pare însă dificilă după ce liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a anunțat că formațiunea nu va susține Executivul propus de Adrian Veștea. O poziție similară a fost exprimată și de UDMR, care a transmis că nu va intra la guvernare și a recomandat parlamentarilor să nu voteze noul Cabinet.

Adrian Veştea ar putea să depună miercuri lista de miniştri şi programul de guvernare. Premierul desemnat a anunțat că vrea un Cabinet cu oameni din PSD şi PNL dar are în vedere şi nume care ar fi trebuit să fie în Guvernul Tomac. Adrian Veștea a spus că „va păstra aceeași structură guvernamentală”, pentru a putea fi respectate jaloanele din PNRR. „Este o structură politică, dar se vor regăsi și oameni care nu fac parte din structura politică. În special vor fi miniștri din partea PNL și PSD”, a spus el marți seară la Antena 3 CNN.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Rugăciune puternică pentru bani. Atragi abundența și prosperitatea dacă o spui în fiecare zi

Publicat

la

Rugăciune puternică pentru bani.Dacă ai învățat, ai muncit, ai participat la diverse cursuri de dezvoltare personală fără să reușești să atragi banii la care visezi, încearcă și rugăciunea. Încearcă această rugăciune puternică pentru bani.

Rugăciune puternică pentru bani. Are efecte miraculoase dacă este rostită zilnic

Dacă vrei să atragi abundența și prosperitatea pentru tine și cei pe care îi iubești, trebuie să rostești următoarele cuvinte pentru a declanșa Legea Atractiei.

Poate că banii nu vor veni peste noapte. Însă dacă dai dovadă de credință și perseverență, în cele din urmă rezultatele s-ar putea să te uimească până și pe tine.

Citește și CALENDAR ORTODOX 17 iunie 2026. Sfinţii martiri care au refuzat să se închine idolilor. Rugăciunea care ţine relele departe de familia ta

Rugăciune puternică pentru bani – Instrucțiuni

Atunci când spui rugăciunea, indiferent de momentul în care o rostești, trebuie să te afli într-o stare de spirit pozitivă. Dacă te afli într-o stare negativă, atunci nu vei obține niciun rezultat. Abundența vine la tine doar când ești optimist și pozitiv.

Citește și Rugăciunea pe care o rostesc părinții pentru ca fiul lor să-și întemeieze o familie

Trebuie să rămâi realist: abundența pe care o vei atrage nu te va transforma în milionar, însă îți vei putea achita toate datoriile și, în general, îți vei îmbunătăți viața în toate aspectele ei.

Citește mai mult pe sfatulpărinților.ro. 

Loading

Citește tot

DIVERSE

Oana Zăvoranu a împlinit vârsta de 53 de ani. Mesajul sincer postat de vedetă: „Mă bucur că mă simt de 30 și arăt de 35”

Publicat

la

Oana Zăvoranu este foarte activă pe rețelele de socializare, acolo unde își exprimă opinia cu privire la diverse subiecte. Totodată, vedeta își ține la curent fanii cu activitățile din viața de zi cu zi. Recent, Querida a împlinit vârsta de 53 de ani, iar cu această ocazie, a postat pe contul său de Facebook un mesaj sincer, în care a mărturisit că se simte ca la 30 de ani și că își asumă în totalitate trecutul, prezentul și viitorul.

Citește și: Oana Zăvoranu a pierdut procesul cu Mara Bănică. Ce despăgubiri trebuie să plătească Querida

„Azi, la 53 de ani, am o viata demna de cel mai spectaculos ‘roller-coster’ ever…si ma bucur ca ma simt de 30 si arat de 35 😜

Nu ma plang, Dumnezeu stie ca le pot duce inca pe toate, ca si alea prea bune ca si alea prea grele, te pot destabiliza cum la fel…o perioada, bineinteles. Ce stiu, e ca indiferent daca as fi dorit ca unele lucruri sa fie altfel, sunt convinsa ca tot aici as fi ajuns pentru ca ‘ce ti-e scris’, duci pana in ultima clipa a vietii tale.

Astea cu ‘tu esti stapanul vietii tale’ si manifesti pe usa de la frigider scriind zilnic ca esti milionar, star de Hollywood, ministrul sau ca ai penthouse in centrul New York-ului, la mine nu tin….

Ca tu , eventual vezi zi de zi ca traiesti in garsoniera din Tecuci , ai in fata blocului un Matiz cam obosit si te-ai apucat poate de Tiktok ca sa nu mai mergi o ora la job-ul ingalat unde simti ca ti se scurge viata pe bani de rahat…si cu oameni de proasta factura…si daca iesi din latul asta este tot pentru ca asa a fost sa fie viata ta, de acolo de SUS

Dar unii pot visa , ca doar e gratis 😉

Spun asta fara pic de hate sau ironie 🤣🙏

Sunt doar rationala si cred ca Dumnezeu stie cat poate duce fiecare si venim cu toate ‘bagajele’ din vieti de care nu avem cum sa ne aducem aminte ca altfel nu am semna sa venim aici ….

Si mai stiu ca Dumnezeu mi-a dat de toate, ma poarta prin viata asta frumos, ma invata unde am gresit si mereu, dar mereu …ma scoate din belele, ca stie ca sunt un copil bun dar naravas 🤗…un fel de Kevin din Home Alone 😂

La multi ani mie,..mie Oana /Ioana ❤️

Multumesc Dumnezeului meu pentru tot binele si pentru incercarile extrem de grele, pentru lectii si pentru ca nu ma lasi in ceata mult timp, si mereu ma ridici 🙏

Pentru ca ma iubesti cum numai TU POTI IUBI ❤️ si stiu ca tu esti toata Viata mea ❤️🤗

Alexandru meu esti inima mea si asta nimeni nu va schimba cat timp inca respir ❤️” , este o parte din postarea făcută de Oana Zăvoranu.

Citește și: Oana Zăvoranu, trădată de prieteni apropiați: „Spune că noi suntem niște hoți, că am devalizat clinica, că el nu s-a atins de bani niciodată”. Clinca vedetei a ajuns un câmp de luptă între avocați și foști parteneri

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cupolă de foc peste România. Un val de aer saharian va lovi ţara noastră, aerul devine irespirabil la amiază

Publicat

la

Planeta se confruntă cu anomalii termice majore la mijlocul lunii iunie, o cupolă de foc se va instala şi peste România. În timp ce Europa este lovită de o masă de aer saharian care împinge termometrele cu până la 13°C peste mediile normale, emisfera sudică experimentează un început de iarnă atipic de cald, amplificat de fenomenul El Niño.

Europa se topește la temperaturi de 43 de grade. Printre țările afectate de noul val de caniculă se află și România

O masă de aer cald provenită din deșertul Sahara s-a instalat peste Peninsula Iberică și s-a extins rapid în sudul și vestul Franței, unde s-au înregistrat deja temperaturi cuprinse între 30°C și 36°C, notează The Guardian.

Meteorologii avertizează că valul de caniculă se va intensifica și se va deplasa spre nord-estul continentului pe parcursul acestei săptămâni. Până vineri, țări precum Germania, Italia și Cehia vor experimenta temperaturi maxime de peste 35°C.

Valul de aer fierbinte din Sahara nu se oprește însă în vestul Europei. Acesta înaintează rapid spre est și promite să ne aducă un weekend de foc și în România.

EXCLUSIV Gata cu ploile. Florinela Georgescu (ANM) anunță primul episod de caniculă, cu 35 de grade: „Se va extinde”

Nici Regatul Unit nu va scăpa complet de efectele caniculei. Joi și vineri, mase de aer cald dinspre continent vor ajunge în sudul și estul Angliei, ridicând mercurul din termometre la peste 25°C. Din fericire, după cinci zile consecutive de căldură sufocantă, temperaturile ar urma să scadă pentru majoritatea populației începând cu prima parte a săptămânii viitoare.

În mod paradoxal, în timp ce Europa fierbe, Australia înregistrează un început de iarnă atipic de blând. Un sistem de joasă presiune poziționat la sud de Australia de Sud atrage aer cald dinspre nord, afectând jumătatea estică a țării și aducând rafale puternice de vânt.

În Melbourne, temperaturile diurne de marți și miercuri sunt prognozate să atingă valori de peste 15°C, fiind cu 3-4°C peste medie. Noaptea, termometrele vor indica în jur de 10°C, o valoare cu 5-6°C mai ridicată decât norma climatică.

Loading

Citește tot

DIVERSE

Cât costă un șezlong în Mamaia, în luna iunie. Turiștii sunt șocați de prețurile de pe litoral la început de sezon: ”Mai bine îl luai din Dedeman”

Publicat

la

Cât costă un șezlong în Mamaia, în luna iunie. Prețurile i-au luat prin surprindere pe turișii care au ajuns pe litoral la începutul sezonului estival.

Cât costă un șezlong sau o bere în Mamaia, în luna iunie

Un turist a făcut public bonul pe care l-a primit atunci când a închiriat un șezlog pe o plajă din stațiunea Mamaia. Acesta a dat la început de sezon estival nu mai puțin de 50 de lei pentru un singur șezlong.

Postarea sa a strâns zeci de comentarii pe rețelele de socializare, devenit rapid virală.

”Mai bine îl luai din Dedeman”, este unul dintre comentariile primite.

De asemenea, oamenii sunt nemulțumiți și de prețurile pe care le-au găsit la terasele de la malul mării. De exemplu, în barurile de pe plajele din Mamaia Nord, o bere la draft costă între 16 și 17 lei, o porție de hamsie costă 70 de lei, o cafea costă între 14 și 29 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 22 de lei.

În restul stațiunilor, însă, turiștii au găsit prețuri mai decente decât în stațiunea-vedetă a litoralului românesc. De exemplu, în prezent, în Eforie și pe plajele din Constanța șezlongul se închiriază cu 25 de lei. De asemenea, o bere la draft costă 16 lei, iar o porție de hamsii costă 45 de lei, scrie libertatea.ro. 

În Costinești, o bere la draft costă între 15 și 22 de lei, o porție de hamsie costă 38 de lei, o cafea costă între 14 și 26 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 16 lei.

În Vama Veche, o bere la draft costă între 12 și 14 lei, o porție de hamsie costă 35 de lei, o cafea costă între 12 și 20 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 13 lei.

Pe plajele din Venus și Jupiter, o bere la draft costă între 9 și 15 lei, o cafea costă între 12 și 25 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 14 lei.

De asemenea, la barurile de pe plajele din 2 Mai o bere la draft costă între 12 și 20 de lei, o porție de hamsie costă 29 de lei, o cafea costă între 12 și 25 de lei, iar o porție de cartofi prăjiți costă 16 lei.

 

Loading

Citește tot
Advertisement

PITEȘTI

Advertisement
Advertisement

Câmpulung

În Trend