spalatorie haine Bucuresti | realizare site web

Un liceu din Argeş este in TOP 10 din România !

Facebook Twitter Google+
Un liceu din Argeş este in TOP 10 din România !
Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești din Piteşti este liceul din Argeş cu cele mai mari medii de admitere, anul acesta si figureaza in TOP 10 cele mai dorite licee din România. Pe primul loc in ţară se situeaza Colegiul Naţional „Sfântul Sava” București. Rezultatele repartizării computerizate a elevilor la liceu 2018, publicate ieri de Ministerul Educației, arată că media ultimului admis la Sava, la specializarea Matematică-Informatică bilingv engleză, este 9.91. Asta deși Colegiul Sava din București nu intră în topul liceelor cu absolvenți cu media 10 la BAC 2018, fiind net surclasat la acest capitol de Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr”. Pe locul 2 în topul specializărilor, după media de admitere, este Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân din Constanţa cu clasa de Mate-info tot bilingv engleză, iar pe locul 3 este Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova cu specializarea Ştiinţe ale Naturii. Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești din Specializarea Matematică se află pe locul 10 in Romania cu profilul Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.72.
Ministerul Educației a publicatieri, pe admitere.edu.ro, rezultatele repartizării computerizate la liceu 2018. Admiterea la liceu se face fără examen, pe baza mediei obținute de elev la Evaluarea Națională (contează 80% în admitere) și a mediei generale de absolvire a claselor V-VIII (20%) și în funcție de opțiunile pe care le-au scris în fișele de înscriere. Următorul pas este depunerea dosarului de înscriere, în perioada 10 – 13 iulie, la liceele la care au fost admiși.
Top 50 specializări din țară
1. Colegiul Naţional „Sfântul Sava” București – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.91 

2. Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân din Constanţa – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (14 locuri) – nota ultimului elev admis 9.85

3. Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (28 de locuri) – nota ultimului admis 9.85

4. Colegiul Naţional „Sfântul Sava” București – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (28 de locuri) – nota ultimului elev admis 9.84

5. Colegiul Naţional „B. P. Hasdeu” Municipiul Buzău – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.78

6. Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” București – Specializarea Matematică-Informatică (84 locuri) – nota ultimului elev admis 9.77

7. Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân din Constanţa – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Germană (14 locuri) – nota ultimului elev admis 9.77

8. Colegiul Naţional „Sfântul Sava” București – Specializarea Matematică-Informatică (140 locuri) – nota ultimului elev admis 9.76

9. Colegiul Național ”Spiru Haret” București – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.73

10. Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.72

11. Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.72

12. Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” București – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (84 de locuri) – nota ultimului admis 9.71

13. Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.69

14. Colegiul Național, Iaşi – Specializarea Matematică-Informatică (84 locuri) – nota ultimului elev admis 9.69

15. Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân din Constanţa – Specializarea Matematică-Informatică (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.68

16. Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.68

17. Colegiul Naţional „Gheorghe Munteanu Murgoci” Brăila – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.65

18. Colegiul Național ”Mihai Viteazul” București – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (28 de locuri) – nota ultimului elev admis 9.64

19. Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca – Specializarea Matematică-Informatică (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.64

20. Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” București – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Germană (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.62

21. Colegiul Național ”Spiru Haret” București – Specializarea Matematică-Informatică (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.62

22. Liceul Teoretic ’Ovidius’ Constanţa – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.62

23. Colegiul Naţional „Sfântul Sava” București – Specializarea Filologie(28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.61

24. Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova – Specializarea Matematică-Informatică (84 de locuri) – nota ultimului admis 9.61

25. Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca – Specializarea Matematică-Informatică (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.59

26. Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” București – Specializarea Ştiinţe Sociale (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.58

27. Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” București – Specializarea Matematică-Informatică (224 locuri) – nota ultimului elev admis 9.57

28. Colegiul Național „Vasile Alecsandri” din Galați – Specializarea Ştiinţe ale Naturii bilingv Engleză (28 de locuri) – nota ultimului elev admis 9.57

29. Colegiul Naţional ’Mircea Cel Bătrân’ Constanţa – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (56 de locuri) – nota ultimului elev admis 9.56

30. Colegiul Național, Iaşi – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (28 de locuri) – nota ultimului elev admis 9.56

31. Colegiul National „Stefan Cel Mare” Suceava – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.56

32. Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești – Specializarea Matematică-Informatică (112 locuri) – nota ultimului elev admis 9.55

33. Colegiul National „Fratii Buzesti” Craiova – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Franceză (14 locuri) – nota ultimului elev admis 9.55

34. Colegiul National „Fratii Buzesti” Craiova – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Germană (14 locuri) – nota ultimului elev admis 9.55

35. Colegiul Național „Emil Racoviţă”, Iaşi – Specializarea Matematică-Informatică (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.55

36. Colegiul Național ‘Dr. Ioan Meșotă’ Brașov – Specializarea Ştiinţe ale Naturii bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.54

37. Colegiul Național ”Spiru Haret” București – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.53

38. Colegiul Național ‘Andrei Șaguna’ Brașov – Specializarea Matematică-Informatică (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.53

39. Colegiul National „Vasile Alecsandri” Galati – Specializarea Matematică-Informatică bilingv Engleză (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.53

40. Colegiul National „Vasile Alecsandri” Galati – Specializarea Matematică-Informatică (84 locuri) – nota ultimului elev admis 9.51

41. Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” București – Specializarea Filologie(28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.50

42. Colegiul Naţional ’Mircea cel Bătrân’ Constanţa – Specializarea Ştiinţe ale Naturii bilingv Germană (14 locuri) – nota ultimului elev admis 9.50

43. Colegiul Naţional „Costache Negruzzi”, Iaşi – Specializarea Matematică-Informatică (84 locuri) – nota ultimului elev admis 9.50

44. Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (28 locuri) – nota ultimului elev admis 9.49

45. Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” București – Specializarea Matematică-Informatică (140 locuri) – nota ultimului elev admis 9.48

46. Colegiul Național ‘Dr. Ioan Meșotă’ Brașov – Specializarea Matematică-Informatică (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.48

47. Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” București – Specializarea Ştiinţe ale Naturii (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.47

48. Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” Timișoara – Specializarea Matematică-Informatică (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.47

49. Colegiul Național ”Mihai Viteazul” București – Specializarea Matematică-Informatică (224 locuri) – nota ultimului elev admis 9.45

50. Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca – Specializarea Matematică-Informatică (56 locuri) – nota ultimului elev admis 9.45

Calendar admitere la liceu 2018
29 iunie – 3 iulie 2018    Completarea opţiunilor în fişele de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a şi de către părinţii acestora, asistaţi de diriginţii claselor a VIII-a
29 iunie – 3 iulie 2018    Introducerea în baza de date computerizată (în aplicația informatică centralizată) a datelor din fişele de înscriere
30 iunie – 4 iulie 2018    Verificarea de către părinţi şi candidaţi a fişelor editate de calculator, corectarea greşelilor în baza de date computerizată şi listarea fişelor corectate din calculator, operațiuni ce se vor realiza utilizând aplicația informatică centralizată

9 iulie 2018                      Repartizarea computerizată la liceu a absolvenţilor clasei a VIII-a
Afişarea la școlile gimnaziale a listei cu locurile neocupate la liceele din județ

10 – 13 iulie 2018            Depunerea dosarelor de înscriere la şcolile la care candidaţii au fost repartizaţi

 
A doua etapă de admitere în liceu 2018

18 iulie – Afisarea situatiei locurilor ramase libere, a locului de desfasurare si a graficului probelor de aptitudini sau de verificare a cunostintelor de limba moderna ori materna
3 septembrie – Inscrierea candidatilor la liceele care organizeaza probe de aptitudini sau probe de verificare a cunostintelor de limba moderna sau materna
4-5 septembrie – Desfasurarea probelor de aptitudini sau de limba moderna sau materna
3-6 septembrie – Primirea cererilor de inscriere a absolventilor clasei a VIII-a care nu au participat sau nu au fost repartizati in etapa anteriara, care nu s-au inscris in perioada prevazuta de metodologie sau care si-au incheiat situatia scolara ulterior etapei anterioare
7 septembrie – Repartizarea absolventilor care nu au participat sau nu au fost repartizati in etapa anterioara, care nu s-au inscris in perioada prevazuta sau care si-au incheiat situatia scolara ulterior etapei anterioare, utilizand aplicatia informatica centralizata
7 septembrie – Transmiterea rezultatelor repartizarii
 
Admiterea candidatilor la invatamantul seral si cel cu frecventa redusa
10 – 13 iulie – Inscrierea la invatamantul seral sau cu frecventa redusa
16 – 18 iulie – Repartizarea candidatilor
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Mai poti citi si....