SPORT

Bayern Munchen – Freiburg 1-1 Dortmund e lider

Publicat

in

Surpriză la Munchen, unde Bayern a fost ținută în șah de Freiburg. Bavarezii s-au chinuit 80 de minute să înscrie. A făcut-o Gnabry, care a luat o acțiune pe cont propriu și a deschis scorul.

Echipa lui Niko Kovac a trecut repede de la extaz la agonie. Freiburg a dat lovitura în ultimul minut, când Gunter a centrat perfect, iar Lucas Holer l-a învins pe Neuer.

S-a terminat 1-1, iar Bayern coboară la 4 puncte în spatele liderului Borussia Dortmund, care s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Wolfsburg.

Echipele

Bayern (4-1-2-3): Neuer – Rafinha, Sule, Boateng, Alaba – Kimmich – Sanches, Rodriguez – Robben, Lewandowski, Gnabry

Freiburg (4-4-2): Schwolow – Stenzel, Gulde, Heintz, Gunter – Haberer, Koch, Hofler, Frantz – Holer, Kleindienst

Comenteaza cu profilul de FB

NATIONAL

A început ca din tun! Simona Halep a surprins-o

Publicat

in

De

Simona Halep a început ca din tun meciul cu Jennifer Brady, din semifinalele de la Dubai. Mai întâi, „Simo” a câștigat primul game al meciului chiar pe serviciul adversarei, iar apoi a reușit o execuție superbă în game-ul al treilea. Brady a atacat la fileu, dar a greșit „scurta”, iar Halep a surprins-o imediat cu un lob de efect.

Românca a avut o replică de mare campioană, care a venit imediat după ce Brady a reușit primul as al meciului, iar încrederea îi creștea. Nu a fost însă cu noroc pentru americancă.

După ce a servit, Brady a atacat la fileu, dar a greșit „scurta”, iar Halep a surprins-o imediat cu un lob de efect. Totul în aplauzele publicului care a umplut arena din Dubai.

„Numărul 2 mondial a jucat sublim, câştigând multe puncte pe primul serviciu şi având de combătut doar două şanse de break, pe care le-a salvat cu aplomb.

În confruntarea cu Brady, Halep a avut 16 lovituri câştigătoare faţă de doar 8 erori neforţate, în timp ce Brady, care a eliminat 3 jucătoare din top 20 până în penultimul act, a comis 14 greşeli neforţate,” au scris cei de la site-ul oficial al WTA, informează digi24.ro.

Vezi și:

Predoiu aproape ‘călcat în picioare’ de către procurori

EXCLUSIV Audio. Atenție, Marcel Vela, avem dovada! Șef din Poliție prins pe înregistrare

EXCLUSIV Se încinge cazanul cu smoală în MAI! ‘Băieții Veseli’ ai lui Vela ar pregăti execuția unui șef din Poliție

Citeste mai mult

NATIONAL

S-a calificat! Simona Halep a reușit

Publicat

in

De

Simona Halep a reușit calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, după ce a trecut , de Ons Jabeur. Sportiva din Tunisia și-a adjudecat lejer primul set, la 1, dar Simona a ripostat în actul secund, în care a cedat doar două game-uri.

În decisiv, Halep a condus cu 4-1, moment în care Jabeur a ajuns din nou nivelul tenisului practicat în primul set, și a trimis actul în tiebreak, unde Simona a reușit să se impună, cu mari emoții, la 7, după ce jucătoarea din Tunisia a reușit să salveze trei mingi de meci.

Simona Halep a reuști să treacă, în tiebreak-ul setului decisiv, de Ons Jabeur, în optimile turneului de la Dubai. La finalul partidei, tranșată în peste două ore, sportiva din România a declarat că se aștepta să aibă parte de un meci dificil, din cauza perioadei de pauză avută după Australian Open, dar atmosfera făcută de suporterii români prezenți în tribune a ajutat-o să obțină victoria, a anunțat fanatik.ro.

În sferturi, Simona Halep o va întâlni pe Aryna Sabalenka, cea care a trecut în turul precedent de Elise Mertens, scor 6-4, 6-3.